fb fb Polerowanie podzadzek Porfir Promocje

Granity strzegomskie

1.01.2021

Granity strzegomskie, Płyty z granitu strzegomskiego

Granit strzegomski — dlaczego warto go wybrać?

Granit strzegomski to skała magmowa występująca na Przedgórzu Sudeckim (Wzgórza Strzegomskie, Masyw Ślęży, Równina Świdnicka) pochodząca z górnego paleozoiku. Granit strzegomski ma znakomite parametry użytkowe.

Jest odporny na ścieranie, ściskanie i uszkodzenia mechaniczne, dobrze poddaje się obróbce, nie nasiąka wodą i jest mrozoodporny. Kiedy dodamy do tego wysokie walory ozdobne łatwo zrozumieć, dlaczego strzegomskie granity były od wieków wykorzystywane jako cenny materiał budowlany i dekoracyjny.

Granit strzegomski ozdobą Polski

Z granitu strzegomskiego po II wojnie światowej zrekonstruowano Kolumnę Zygmunta w Warszawie i cokół Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie. Płyty ze strzegomskiego granitu zdobią nawierzchnię rynków w Krakowie, Wrocławiu i Legnicy oraz Placu Piłsudskiego w Warszawie.

Okładziny i posadzki ze strzegomskiego granitu wykorzystano przy budowie Pałac Kultury i nauki w Warszawie wraz z jego otoczeniem, stacji warszawskiego metra, centralnych dworców kolejowych w Warszawie, Katowicach i Poznaniu, warszawskiego MDM-u i Portu Północnego w Gdańsku. Granit służy do budowy i dekoracji licznych obiektów sakralnych na terenie całej Polski.

Granit w domu i w ogrodzie – szerokie zastosowanie, bloki granitowe

Granit strzegomski ma jasnoszary kolor, który tworzą kryształy minerałów (przeważnie kwarcu, plagioklazu i biotytu). Uniwersalna barwa sprzyja szerokiemu zastosowaniu tego materiału. Z granitu wykonuje się kamienne dekoracje i ławki w parkach i ogrodach, kostkę brukową, płyty chodnikowe i krawężniki, murki oporowe, nawierzchnię tarasów, blaty kuchenne i zlewozmywaki, parapety, stopnice schodów.

Warto skusić się na odrobinę luksusu, tym bardziej że jest to materiał naturalny, nieszkodliwy dla człowieka, ekologiczny, trwały, odporny na czynniki atmosferyczne i łatwy do utrzymania w czystości.

Płyty granitowe — zastosowanie

Standardowe płyty granitowe mają grubość 3 cm. Jasnoszary kolor granitu doskonale komponuje się z każdą zabudową i dowolnym stylem architektonicznym. Opaska wokół domu, basenu lub fontanny ogrodowej, nawierzchnia tarasu lub balkonu oraz schody zewnętrzne, lub wewnętrzne wykonane ze strzegomskiego granitu wyglądają stylowo, zachowując swój elegancki wygląd przez wiele lat. W zależności od wymagań płyty mogą mieć różne wymiary np. 120×60 cm, 60×60 cm, 60×30 cm, 40×40 cm albo inną grubość (np. 2 cm).

Wytrzymałe blaty kuchenne

Na co zwrócić uwagę, kupując płyty granitowe?

Płomieniowanie

Oszlifowany granit jest gładki, a jego powierzchnia jest błyszcząca, ale niezbyt śliska. Płyty granitowe, z których mają być wykonane tarasy, chodniki lub stopnice schodów powinny zapewniać użytkownikom bezpieczeństwo poruszania się.

Tam, gdzie powierzchnia wystawiona jest bezpośrednio na działanie opadów atmosferycznych, wskazane jest ułożenie płyt antypoślizgowych. W tym celu powierzchnię granitu poddaje się płomienowaniu. Pod wpływem działania wysokiej temperatury kryształy tworzące powierzchniową warstwę granitu (do ok. 3-4 mm) ulegają częściowemu rozpadowi.

Powierzchnia płomieniowanego granitu staje się nieco jaśniejsza, ale przede wszystkim bardziej szorstka i przyczepna. Granit płomieniowany wykorzystywany jest przede wszystkim do wykonania powierzchni tarasów, balkonów, chodników i schodów zewnętrznych.

Parapety zewnętrzne

Impregnacja – granit Strzegom

Granit jest materiałem naturalnym i płyty granitowe, podobnie jak granit w warunkach naturalnych, podlegają powolnej erozji biologicznej spowodowanej przez wodę i mikroorganizmy. Pod wpływem czynników atmosferycznych minerały tworzące granit (zwłaszcza plagioklaz) ulegają wietrzeniu.

Na powierzchni granitu mogą pojawić się przebarwienia a z czasem pojawić się na niej drobne glony i porosty. Najlepszym zabezpieczeniem jest impregnacja kamienia dedykowanymi środkami zabezpieczającymi. Zabieg impregnacji trzeba regularnie powtarzać, a jego częstotliwość jest uzależniona od częstotliwości kontaktu granitu z wodą oraz z czynnikami atmosferycznymi i biologicznymi.

Grubość i ciężar płyt

Granit jest materiałem solidnym, ale stosunkowo ciężkim. Planując budowę tarasu, balkonu, schodów lub chodników wyłożonych granitowymi płytami trzeba przewidzieć dla nich odpowiednio wytrzymałą konstrukcję nośną lub podkład.

Ciężar właściwy granitu wynosi około 2700-3000 kg/m³. Oznacza to, że 1 m² płyty granitowej o grubości 3 cm waży 81-90 kg. Każdy centymetr grubości płyty oznacza zwiększenie lub zmniejszenie wagi metra kwadratowego nawierzchni o 27 do 30 kg. Nie warto jednak oszczędzać, gdyż zbyt cienka płyta będzie bardziej narażona na pękanie i uszkodzenia mechaniczne w trakcie eksploatacji.

Granit strzegomski cieszy się dużą popularnością ponieważ ma uniwersalne walory estetyczne, doskonałe parametry techniczne i od wieków z powodzeniem sprawdza się w polskich warunkach klimatycznych.