fb fb Polerowanie podzadzek Porfir Promocje

Płytki mozaika – Dlaczego warto wybrać płytki mozaika?

1.01.2021

Płytki mozaika

Zdobienie ścian czy podłóg przy wykorzystaniu mozaiki sięga czasów starożytnych. Już w czasach antyku bogaci Rzymianie ozdabiali ściany w swoich pałacach i domach przy pomocy mozaiki wykonanej z kawałków marmuru lub szkła. Mozaika była również obecna w budynkach użyteczności publicznej, można było ją spotkać np. w łaźniach czy termach. Zdobienia stosowane przez Rzymian nie ograniczały się tylko do prostych geometrycznych kształtów, ale również za pomocą tej techniki przedstawiano różnego rodzaju sceny rodzajowe czy wydarzenia historyczne.

Nic więc dziwnego, że wiele osób kojarzyło ten rodzaj wykończenia wnętrz jako synonim luksusu i bogactwa. Rozwój technologii w produkcji materiałów wykończeniowych sprawił, że stały się one dostępne dla szerokiego grona odbiorców.

Obecnie na rynku są dostępne mozaiki wykonane ze szkła, marmuru, gresu, ceramiki i metalu. Mnogość dostępnych wzorów, kolorów i kształtów pozwala projektantom wnętrz nadać indywidualny charakter każdemu wnętrzu, a przy tym zachować jego ponadczasowy charakter pomimo zmieniającej się mody.

 

Jakie płytki do mozaiki?

Na rynku dostępne są mozaiki w formie plastrów, gdzie do siatki z tworzywa sztucznego przyklejone są poszczególne elementy dekoracyjne. Taka struktura sprawia, że tego rodzaju elementy dekoracyjne można dowolnie przycinać i kształtować nawet na wypukłych powierzchniach, co daje duże możliwości w aranżacji poszczególnych pomieszczeń.

Przykładem tego rodzaju mozaiki może być Jodełka BardiglioLight, składająca się z pojedynczych elementów o wymiarach 2,3×7,3x1cm wykonanych z naturalnego marmuru. Wzór jodełki doskonale się sprawdzi jako wykończenie całej powierzchni podłogi, albo tylko fragmentu ściany, np. przestrzeni nad blatem w kuchni.

Innym przykładem płytek mozaikowych stosowanych najczęściej do wykończenia podłóg lub większych fragmentów ścian są płytki heksagonalne lub prostokątne. Przykładowo płytki Hexagony Big BC poler dzięki wykończeniu na wysoki połysk pięknie błyszczą.

Kształt sześciokąta sprawia, że tego rodzaju mozaikę można z powodzeniem łączyć z innymi rodzajami płytek tworząc niepowtarzalne kompozycje zarówno na ścianach jak i podłodze. Ponadto dzięki siatce ułatwiającej ich montaż można je w dowolny sposób docinać i tworzyć niepowtarzalne wzory. Tego rodzaju płytki sprawdzą się również doskonale jako element dekoracyjny nawet ściany w salonie.

Z czego jest zrobiona mozaika?

Jak już było wspomniane we wstępie płytki mozaikowe wykonane są z różnego rodzaju materiałów począwszy od najbardziej popularnej ceramiki szkliwionej, szkła, gresu, metalu, a nawet drewna. Wielość dostępnych materiałów, z których jest wykonana, a także możliwość jej dowolnego formowania w kształty sprawia, że znajdzie ona zastosowanie we wnętrzach każdego rodzaju.

Przykładowo mozaika wykonana z drewna doskonale nada się jako element dekoracyjny w pokoju dziennym czy salonie, z kolei materiały takie jak szkło czy ceramika lub marmur sprawdzą się do wykończenia kuchni, łazienki czy przedpokoju.

Najbardziej szlachetnym materiałem, z którego produkuje się mozaikę jest marmur. To naturalny materiał, który charakteryzuje się wysoką trwałością i twardością. Jest odporny na zarysowania, a zaimpregnowany odpowiednimi środkami zabezpieczającymi może być stosowany zarówno wykończenia przestrzeni nad blatami kuchennymi jak i łazienek, np. w kabinach prysznicowych. Z powodzeniem można go również stosować do wykańczania elewacji budynków czy basenów. Jedynym ograniczeniem w tym przypadku jest tylko wyobraźnia projektanta.

Jaka fuga do mozaiki marmurowej?

Spoinowanie tego rodzaju okładziny powinno być wykonywane przy wykorzystaniu elastycznych do marmuru. Jeżeli nie jesteśmy pewni jak zareaguje mozaika na daną fugę, najpierw należy rozrobić niewielką ilość zaprawy i wypełnić taki fragment okładziny, który później pozostanie niewidoczny podczas codziennego użytkowania. Jeżeli test wypadnie pomyślnie można przystąpić do fugowania większych fragmentów. Należy do tego celu używać pacy gumowej, a następnie nadmiar fugi zetrzeć za pomocą czystej wody i gąbki lub ściereczki.

Jaka mozaika w kuchni?

Okładziny stosowane w kuchni na ściany i podłogi są szczególnie intensywnie eksploatowane i narażone na zabrudzenia. Mozaika płytki stosowane w tym pomieszczeniu muszą się charakteryzować dużą odpornością na zarysowania i działanie detergentów oraz niską nasiąkliwością. Dzięki temu wszelkiego rodzaju tłuszcz, woda, czy soki stosowane podczas przygotowywania potraw pozwolą zachować jej pierwotny wygląd i cieszyć oko domowników na długie lata.

Z uwagi na powyższe okoliczności rekomenduje się do stosowania w kuchni zarówno jako element wykończenia ścian nad blatem roboczym jak i podłóg mozaiki wykonane z marmuru, ceramiki gresu oraz szkła.

Należy unikać z kolei okładzin wykonanych z metalu szczególnie miedzianych czy drewna, które są podatne na działanie środków chemicznych oraz pod wpływem wysokiej temperatury i wilgoci mogą zmieniać swój kształt. Zjawisko to dotyczy szczególnie okładzin drewnianych. Zdecydowanie najtrwalsze są mozaiki marmurowe, które jeśli wcześniej zostały odpowiednio zaimpregnowanie i wypolerowane i nie będą podatne na uszkodzenia zarówno mechaniczne jak i chemiczne. Zastosowanie znajdzie tutaj np. mozaika FISHSCALE Calacatta Gold lub Brick Thassos.

Szeroka gama mozaik dostępnych na rynku zarówno pod względem kształtu jak i materiału, którego użyto do ich wyprodukowania pozwala na wykorzystanie tego rodzaju okładziny do aranżacji praktycznie każdego wnętrza.

Wszystko to sprawia, że produkt ten jest wysoce uniwersalny i zyskuje uznanie jako element dekoracyjny w coraz większej liczbie domów i mieszkań, nawet w pomieszczeniach o stosunkowo niewielkich powierzchniach, gdzie umiejętnie wkomponowana pozwala nie tylko nadać mu swego rodzaju niepowtarzalny charakter, ale również optycznie je powiększyć.