fb fb Polerowanie podzadzek Porfir Promocje

Slaby kamienne: czym są, jakie jest ich zastosowanie

1.01.2021

Slaby kamienne: czym są, jakie jest ich zastosowanie

Zapoznając się z ofertami hurtowni czy sklepów kamieniarskich, można trafić na zagadkową nazwę slaby kamienne. Niniejszy artykuł przybliży, czym jest slab kamienny, jakie ma zalety i jakie jest zastosowanie slabów kamiennych.

Slab kamienny – skąd taka nazwa?

Kamień do celów budowlanych pozyskiwany jest z kamieniołomu. Ze skały wycina się dużych rozmiarów blok do dalszej obróbki. Obróbka polega na rozcięciu bloku kamiennego na płyty za pomocą traków w zależności od przeznaczenia.

Tak powstające płyty nazywa się właśnie slabami. Inaczej slab to surowa płyta kamienna. Termin slab pochodzi z języka angielskiego od określenia slab, oznaczającego płytę.

Czym jest slab kamienny?

Slaby kamienne są płytami o wielkich formatach. Ich grubość waha się od 2 do 6 cm. Szerokość ma natomiast więcej niż 70 cm, najczęściej jest to 120 cm.

Długość z kolei mieści się w przedziale 250-300 cm. Slaby służą do wykonania blatów, schodów czy kominków. Największą ich zaletą jest przede wszystkim wszechstronność wykorzystania i trwałość.

Proces produkcyjny slabów z kamienia naturalnego

Slab ukazuje większą powierzchnię materiału. To pozwala na uwidocznienie unikatowych, naturalnych wzorów, a tym samym przyciąga wielu zainteresowanych innowacyjnym wykończeniem wnętrza.

Poza wzorem zachowana zostaje jeszcze naturalna barwa danego kamienia, do produkcji slabów nie używa się bowiem sztucznych barwników. Jest to idealne rozwiązanie dla wszystkich amatorów naturalizmu. Dodatkową zaletą płyt kamiennych jest prostota konserwacji.

Proces produkcyjny slabów inicjuje przewiezienie kamienia z kopalni do fabryki, gdzie następuje rozcięcie na płyty z wykorzystaniem diamentowych ostrzy. Najczęściej stosuje się piłę tarczowa.

Urządzenia te charakteryzuje wielość ostrze, ich liczba waha się od 40 do nawet 80 oraz zmienność mocy. Dobór tarczy zależy od rodzaju kamienia, przykładowo dla wapieni przeznaczone są tarcze miększe, dla granitu natomiast te twardsze.

Specyfika slabów kamiennych – płyty kamienne, płyty granitowe

Jak już wspomniano, slab kamienny jest płyta surową. To powoduje, że brzegi slabu są nierówne, nie są idealnie prostokątne. Slaby mają różną grubość, najczęściej w praktyce zastosowanie znajdują płyty, których grubość waha się pomiędzy 2 a 3 cm.

Faktura surowej płyty kamiennej charakteryzuje się szorstkością, przypomina nieco piaskowana powierzchnię. To powoduje, że niezbędne jest szlifowanie płyty. Innymi procesami, jakim poddawane są slaby są między innymi groszkowanie, piaskowanie czy polerowanie.

Do produkcji slabów wykorzystuje się trawertyn, kwarcyt, granit oraz marmur. Za pomocą płyt kamiennych, można wykreować wiele ciekawych elementów, jak parapety, blaty.

Koszt slabów kamiennych jest wyższy, niż innych materiałów kamiennych stosowanych w pracach budowlanych czy wykończeniowych, ponieważ procesy produkcyjny i transportowy są dość złożone, wymagają wykorzystanie specjalistycznych urządzeń i maszyn.

Slaby kamienne – zastosowanie

Kamienne slaby mają dość szerokie zastosowanie. Te surowe płyty kamienne po odpowiednim obrobieniu mogą służyć do wykonania blatów kuchennych, parapetów okiennych, stopni schodów czy płyt podłogowych o niestandardowych wymiarach. Jest to również świetny materiał elewacyjny. Materiał ten cechuje się niezwykłą trwałością, gwarantując innowacyjny i naturalny design każdego wnętrza.

Szczególny wygląd slabów kamiennych powoduje, że materiał ten jest idealnym rozwiązaniem dekoracyjnym. Głownie na ścianach oraz podłodze. Slaby z kamienia produkowane są w sporych rozmiarach, zatem ich najistotniejsze wykorzystanie to ozdabianie większych powierzchni.

Przede wszystkim wszędzie tam, gdzie kładzie się nacisk na niepowtarzalny, pełen elegancji wygląd. Slaby kamienne znajdują zastosowanie w halach, muzeach, a także holach hotelowych czy przy dekoracji ekspozycji.

Oczywiście najpopularniejszym zastosowaniem slabów kamiennych jest dekorowanie wnętrz. Z tego powodu te surowe płyty kamienne wykorzystuje się przy wykonywaniu blatów w kuchni czy łazience, do produkcji schodów czy niestandardowych parapetów.

Najczęstszym wyborem jest granit, przede wszystkim z uwagi na trwałość tego materiału. Granit nie ulega przebarwieniom, jest odporny na zarysowania i wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Jest wytrzymały na wysoką temperaturę, co jest szczególnie przydatne w kuchni. Granit to materiał mało chłonny, zatem nie potrzebuje częstej impregnacji.