fb fb Polerowanie podzadzek Porfir Promocje

Blat granitowy, blaty granitowe

1.01.2021

Blat granitowy, blaty granitowe

Blaty kuchenne mają duży wpływ na estetykę i wartość domu, więc ważne jest, aby wybrać materiał, który jak najlepiej wpłynie na obie te wartości. Absolutum faworytem jest tutaj granit. Jak wybrać granitowy blat, który wniesie najwięcej do jakości wykończenia naszej kuchni?

Granit jest lubiany przez większość ludzi, więc zawsze będzie to bezpieczny wybór. Jedynym problemem tego materiału wydaje się szeroka gamma kolorów i wzorów, która może utrudniać właściwy wybór. Na szczęście, istnieje kilka wskazówek, które będą pomocne w zdecydowaniu się najbardziej właściwą opcję.

Wybierz punkt zaczepienia

Projektanci wnętrz często wybierają jeden dany element jako podstawę do wykreowania schematu kolorystycznego dla kuchni. Przy wyborze blatów granitowych, masz dwie możliwości. Skup się na podstawowym kolorze materiału, który będzie najlepiej pasować do dominujących barw w Twojej kuchni, który jest zwykle najbardziej obecny na szafkach.

Możesz także zdecydować się na bardziej subtelne podejście i podjąć próbę dopasowania kolorystycznego do żył marmuru. Przykładowo, jeśli w swojej kuchni posiadasz białe szafki, możesz zdecydować się na wybór blatu granitowego o białej barwie lub z białymi żyłami.

Czarny granit

Blaty granitowe w kolorze czerni, dzięki swojej uniwersalności, będą dobrze pasować do neutralnej lub monochromatycznej palety kuchni, choć nie zawsze jest to regułą. Czarne blaty spiszą się najlepiej w dobrze oświetlonych kuchniach, choćby dla tego, że zazwyczaj są one pełne białych lub srebrnych nuty kolorystycznych, które dobrze odbijają światło.

Jeśli posiadasz mniejszą kuchnię, wciąż możesz używać czarnego granitu, jeśli dobrze sparujesz go z białymi meblami. Czarny blat granitowo sprawi, że białe szafki i akcesoria będą bardziej widoczne dzięki kontrastowi, stając się centralnym i pierwszoplanowym punktem kuchni.

Biały granit

Nie jest łatwo znaleźć czysty, biały granit, zwykle blaty granitowe tego typu posiadają wiele nut kolorystycznych, co dla wielu projektów jest oczywistą zaletą. Biały granit jest fantastycznym do nadania kuchni zarówno współczesnego dotyku, jak i klasycznego wyglądu. Co więcej, prawie na pewno białe blaty granitowe będą pasować do każdego wystroju.

Czerwony granit – duży wybór blatów kuchennych

Głęboka czerwień granitu zwykle jest dość rzadszym i odważniejszym wyborem do wykorzystania w kuchni. Czerwona barwa może mieć tendencję do dominacji, więc warto połączyć ją z meblami w neutralnych kolorach.

Czerwony blat kuchenny często jest ozdobiony przez naturę, białymi, srebrnymi, żółtymi, a nawet niebieskimi żyłami. Dzięki temu mogą być łatwiejsze do dopasowania pod konkretny projekt. Czerwień nada Twojej kuchni dramatycznego, ciepłego i romantycznego charakteru.

Bardiglio Nuvolato

Zdecyduj się na jasny lub ciemny motyw

W niektórych przypadkach wybór odcienia granitu może mieć więcej wspólnego z wpływem na formę kuchnię niż tylko ze schematem kolorów. Jeśli masz małą kuchnię, może chcieć postawić na jasne odcienie blatów granitowych, aby optycznie zwiększyć wielkość pomieszczenia.

Kolor biały, beżowy lub jasnoszary może sprawdzić się tutaj najlepiej. Ciemne gatunki granitu świetnie nadadzą się do dodania nuty elegancji w nowoczesnych kuchniach. Warto pamiętać, że może to nie być najlepszy wybór do pomieszczeń, które mają ograniczony dostęp do naturalnego oświetlenia.

Blaty kuchenne – wybierz odpowiedni wzór

Większość ludzi koncentruje się zwykle na kolorze blatu granitowego, aby wybrać najbardziej odpowiednią opcję do swojej kuchni. Jednak wzór na materiale jest równie ważny i należy poświęcić mu trochę uwagi.

Jeśli Twoja kuchnia jest bardzo kolorowa lub znajduje się w niej wiele elementów, możesz chcieć wybrać granit o bardziej jednolitej strukturze, aby uzyskać odpowiedni kontrast. Z drugiej strony, jeśli postawiłeś na prostotę i Twoja kuchnia ma surowy i sterylny wygląd, możesz go ożywić i wzbogacić wybierając blat granitowy z bogatym i wyrazistym wzorem.

Rozważ kilka popularnych połączeń – blat kuchenny do każdej kuchni

Bardzo często, sprawdzone połączenia kolorystyczne spisują się najlepiej. Wybierając blat granitowy do Twojej kuchni, możesz zacząć od zasugerowania się poniższymi propozycjami i zainspirowania się nimi. Oto kilka wypróbowanych połączeń, na których możesz się oprzeć: