fb fb Polerowanie podzadzek Porfir Promocje

Jak kłaść mozaikę, jak układać mozaikę?

1.01.2021

Jak kłaść mozaikę, jak układać mozaikę?

Mozaika od setek lat, aż po dzień dzisiejszy jest bardzo chętnie wybierana, bo nie tylko prezentuje się świetnie, ale możemy także liczyć na jej długoletnią trwałość, oczywiście jeśli wykonamy wszystkie kroki, które są niezbędne, aby dana mozaika trzymała się naprawdę solidnie i zawsze prezentowała się tak samo dobrze, jak zaraz po montażu.

Musimy więc wiedzieć, jakie produkty kupić, oraz jakie kroki są niezbędne do wykonania, aby dana mozaika była dokładnie taka, jak tego oczekujemy przez długie lata.

Wybór mozaiki

Mamy do wyboru wiele rodzajów płytek typu mozaika, od szklanych po te kamienne. Każdą z nich kładzie się zupełnie inaczej, aby była to praca trwała i przede wszystkim świetnie wyglądającą.

Musimy być pewni, że mamy więc niezbędne produkty nie tylko do nałożenia w trakcie montażu, ale także te niezbędne do impregnacji, co w przypadku niektórych materiałów jest kluczowe, aby zawsze prezentowały się świetnie. Musimy więc wziąć pod uwagę wszystkie te kwestie, kiedy decydujemy się na mozaikę wykonaną z konkretnego materiału.

OCTAGON Bianco Carrara + Nero Marquina

Odpowiednie przygotowanie gruntu pod mozaikę

Najważniejsze w przypadku mozaiki jest odpowiednie przygotowanie gruntu. Powierzchnia, na którą ma być położona dana mozaika musi być idealnie równa, bo niestety w przeciwny wypadku nie tylko całość nie będzie wyglądać dobrze, ale także możemy liczyć się z tym, że bardzo szybko dana mozaika zacznie odpryskiwać.

Nie warto więc ryzykować nie tylko dość nieestetycznego wyglądu, ale także przede wszystkim znacznego zmniejszenia trwałości mozaiki. Musimy więc usunąć bardzo dokładnie resztki z poprzedniej posadzki w tym kleje i inne elementy, a także bardzo dokładnie wyrównać powierzchnię. Jest to kluczowy element, jeśli decydujemy się położyć u nas mozaikową strukturę i chcemy mieć pewność, że zawsze będzie prezentować się świetnie.

Odpowiedni dobór kleju i konsystencja

Klej, a raczej dobór kleju jest bardzo istotny, bo to on pozwoli nam cieszyć się długo mozaikową strukturą. Musimy więc być pewni, że nie tylko konsystencja kleju jest odpowiednia, ale także dobór rodzaju.

Najlepiej jest mieszać klej dokładnie tak, jak zaleca producent, bo zbyt rzadki klej nie będzie wystarczająco solidny, aby utrzymać mozaikę, a zbyt gęsty da nam bardzo nieestetyczne nierówności, a także zdecydowanie trudniej będzie nam zatopić daną mozaikę, aby wyglądała estetycznie. Musimy mieć to na uwadze, kiedy decydujemy się na położenie mozaiki u siebie samodzielnie.

Fugowanie wymagające czasu

Bardzo ważnym elementem, jeśli chodzi o mozaikę jest fugowanie. Nie należy się z tym spieszyć i warto odczekać nawet dwie doby, aby preparat wystarczająco się związał. Pośpiech w tej kwestii jest zupełnie niewskazany, bo niestety tym samym zmniejszamy również jakość i trwałość kładzionej przez nas mozaiki.

Warto więc wszystko robić powoli i przede wszystkim skupić się na wybraniu odpowiedniego kleju, a także poczekać maksymalny czas w przypadku fugowania, aby środek miał szansę odpowiednio się związać. Możemy w tym przypadku być pewni poprawy trwałości co jest najważniejsze.

Dokładne przemyślenie ułożenia mozaiki

Kiedy już wybierzemy mozaikę, niezależnie od tego czy będzie to struktura kamienna, czy szklana to musimy dokładnie przemyśleć jej ułożenie. To z całą pewnością pozwoli nam nie tylko lepiej zaplanować wygląd końcowy, ale także zaoszczędzić nie tylko czas, ale także pieniądze.

Możemy być bowiem pewni, że nie będziemy musieli aż tyle docinać i przekładać konstrukcji mozaiki. Warto wszystko więc dokładnie zaplanować i działać według ustalonego wcześniej planu, bo możemy zdecydowanie lepiej poradzić sobie z ułożeniem mozaiki.

Mozaika bez wątpienia może wyglądać doskonale, Musimy jednak zadbać o wszystkie kwestie dotyczące jej prawidłowego ułożenia, a także postarać się, aby dana mozaika została położona na klej o odpowiedniej konsystencji, a także, aby powierzchnia była idealnie równa.

Tylko to da nam efekt, jaki oczekujemy, a także trwałość na długie lata, co jest bez wątpienia najważniejsze i daje nam zaoszczędzić. (Płytki mozaika dostępne są tutaj: https://salonmarbella.pl/mozaika/