fb fb Polerowanie podzadzek Porfir Promocje

Jak położyć cokół z płytek?

1.01.2021

Jak położyć cokół z płytek?

Cokół jest bez wątpienia jednym z najtrwalszych i przede wszystkim najlepiej wyglądającym rozwiązaniem, jeśli chodzi o wykończenie płytek. Musimy jednak dobrać dla siebie takie opcje, które będą nie tylko łatwe w montażu, ale także w razie możliwości pozwolą nam oszczędzić nasze pieniądze.

Możemy zdecydować się na rozwiązanie, gdzie kupimy gotowy cokół z płytek, bo wielu producentów bardzo często ma je w swojej ofercie, lub zrobić go sami z płytek, które posiadamy i są umieszczane w dalszej części pomieszczenia. Wszystko zależy więc od nas.

Cokół gotowy, czy wykonany samodzielnie?

Kiedy chcemy zdecydować się na cokół, jako wykończenie naszych płytek, to możemy zdecydować się na gotowe rozwiązanie, jaki jest przede wszystkim dobranie odpowiedniego do płytek, bo taką opcję oferuje wielu producentów, jednak musimy liczyć się tutaj z wyższą ceną, lub wykonać go samodzielnie.

Wystarczy nam zwykły nóż do płytek i cięcie po zewnętrznej stronie. Mamy także w tym przypadku pewność, że wszystko będzie wyglądać bardzo spójnie i z całą pewnością będzie do siebie idealnie pasować pod każdym względem.

cokół marmurowy

Jak położyć cokół z płytek?

Przede wszystkim, kiedy zdecydujemy się na wykonanie go samodzielnie to jesteśmy zmuszeni dociąć płytki od strony zewnętrznej, aby w późniejszym etapie wyszlifować je. Bardzo trafnym rozwiązaniem jest położenie takich wykończeń jak cokół tam, gdzie chcemy zabezpieczyć elewację przed zabrudzeniem np. w przypadku schodów lub zależy nam na zamaskowaniu drobnych nierówności.

Jeśli chodzi o cokół rzeczywiście jest to jak najbardziej możliwe do osiągnięcia, niezależnie czy zdecydujemy się na kupno gotowego proponowanego przez producenta, czy wykonamy go sami z płytek.

cokół z marmuru

Duże oszczędności

Cokół jest często bardzo drogi, kiedy zdecydujemy się na kupno gotowego, specjalnie przystosowanego do danych płytek od producenta. Dlatego tak wiele osób decyduje się na zrobienie go samodzielnie, bo jest to rozwiązanie zdecydowanie tańsze, jednak wymaga więcej czasu.

Niemniej jednak warto to zrobić, bo możemy rzeczywiście w tym przypadku liczyć na efekt spójny z resztą płytek, a także przede wszystkim bardzo trwałym sposobem na zamaskowanie krawędzi między ścianą a podłogą, a także w przypadku schodów między jednym a drugim. Sposobów na jego wykorzystanie jest bowiem naprawdę bardzo dużo i warto się nad tym zastanowić.

marmur cokół

Komu sprawdzi się cokół?

Jeśli chodzi o cokół to możemy liczyć na to, że sprawdzi się tam, gdzie oczekujemy zamaskowania nierówności, które często są bardzo duże, jednak tutaj możemy bez problemu je zamaskować, a także tam, gdzie zależy nam na wykończeniu bardzo trwałym i dość łatwym w montażu.

To rozwiązanie bowiem bardzo dobrze wpisuje się w wyżej wspomniane cechy i dlatego tak duża liczba klientów się na nie decyduje. Można także liczyć na wygląd bardzo modny i nowoczesny, a także spójny z resztą. Wszystko bowiem zlewa się w pożądaną całość.

Maskowanie ubytków w elewacji

Wiele ubytków nie jest możliwe do zamaskowania bez cokołu wykonanego z płytek. Jest to nie tylko rodzaj najtrwalszego z cokołów, ale także wyglądającego najbardziej spójnie z płytkami. Możemy więc liczyć na ogromną trwałość na długie lata, a także na to, że zabezpieczymy krawędzie elewacji.

Bardzo często zdarza się, szczególnie w przypadku schodów, że bez cokołów nie ma możliwości odpowiedniego zabezpieczenia krawędzi. Tutaj można liczyć na łatwe czyszczenie i bardzo modny wygląd na długie lata.

Listwy przypodłogowe, płytki podłogowe

Obecnie można uznać, że to właśnie cokół jest rodzajem wykończenia, który jest najmodniejszy i najbardziej oszczędny. Nie musimy decydować się na kupno gotowego, bo za pomocą noża do płytek i narządzi szlifujących jesteśmy w stanie wykonać go całkiem sami.

Efekt bardzo często jest tak dobry, że aż zaskakuje, a także możemy cieszyć się nim długie lata. Co najważniejsze, aby go umieścić, nie jest potrzebna całkiem równa powierzchnia, co pozwala na łatwiejsze zamaskowanie niedoskonałości w elewacji. Mamy więc dwa w jednym, co przekonuje wiele osób, aby zastosować to rozwiązanie u siebie.