fb fb Polerowanie podzadzek Porfir Promocje

Jak wybrać płytki podłogowe marmurowe?

1.01.2021

Jak wybrać płytki podłogowe marmurowe?

Ludzie od zawsze mieli potrzebę kształtowania własnej przestrzeni osobistej w oparciu o własne gusta i preferencje. Jest to szczególnie ważne, gdy przestrzeń, o której mowa, jest ich domem. Wybór materiałów budowlanych odzwierciedla bowiem osobowość jego mieszkańców.

W przeszłości wybory te opierały się w dużej mierze na praktyczności i codziennych potrzebach. Budowa solidnej i niezawodnej podłogi wtedy była jednym z najważniejszych aspektów każdego domu. W dzisiejszych czasach dostępna jest szeroka gama opcji, które łączą w sobie zarówno trwałość, jak i estetykę.

Płytki marmurowe najwyższej klasy

Jest jednak materiał, który nigdy nie wyszedł z mody – marmur. Klasyczny i elegancki, nada Twojemu domowi szczególnie majestatyczny wygląd. Ponadto cechuje się on wysoką odpornością na upływ czasu. Marmuru używano już od starożytności i nawet wtedy służył do budowy pałaców i pomników wielkich ludzi.

Dziś też się z niego korzysta, zarówno przy wykańczaniu wnętrz, jak i zewnętrznych części domu. Dostępny jest w szerokiej gamie kolorystycznej od bieli po beż, szarość i czerń. Marmurowe płytki podłogowe to najlepszy wybór dla Twojej podłogi.

Calacatta Luccicioso XL - pasy

Dlaczego akurat marmurowe płytki?

Ten szlachetny kamień jest wysoko ceniony za swoje naturalne piękno. Uważa się go także za najlepszy wybór do podłóg domowych lub komercyjnych w nowoczesnym przemyśle. To naturalny materiał, dlatego każdy kawałek ma niepowtarzalną formę: nigdy nie natkniesz się na dwie identyczne marmurowe płytki. Styl, jaki marmurowa powierzchnia nadaje przestrzeni, w której się ją umieści, jest niezrównany.

Marmur świetnie sprawdzi się we wnętrzu domu, ponieważ dzięki swoim właściwościom jest on dobrym przewodnikiem ciepła. Skutecznie rozprowadza on ciepło wytwarzane przez wewnętrzne ogrzewanie domu. Jednocześnie – ze względu na swój naturalny chłód – da Ci chwilę wytchnienia w okresie letnim.

OCTAGON Bianco Carrara + Nero Marquina

mozaika marmurowa

Marmur płytki to klasa sama w sobie – wybierz marmur na lata

Ponadto ten konkretny materiał można wielokrotnie polerować bez uszkodzeń, zachowując lśniące i gładkie wykończenie. Zwiększa to jego przejrzystość w naturalnym świetle, co widać szczególnie w momencie, gdy światło słoneczne pada na podłogę.

W przypadku, gdy wybierasz marmurowe płytki podłogowe na werandę, klatkę schodową lub inną przestrzeń zewnętrzną, warto wiedzieć, że kamień ten jest wodoodporny. Jest także odporny na nagłe zmiany temperatury i przy odpowiedniej obróbce można nadać mu właściwości antypoślizgowe.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze marmurowych płytek?

Jeśli zdecydowałeś się zainwestować w marmur do swojego projektu podłogi, musisz pomyśleć o tym, jak wybrać odpowiednie płytki. Jakie ma być jego przeznaczenie? Położysz go w domu czy w firmie? Decyzja ta może się różnić w zależności od użytkowania, grubości materiału, chłonności i klimatu, na który będzie narażony.

Wiadomo, że marmur wydobywa się w szerokiej gamie kolorów i odcieni, od bardzo ciemnych po białe. Rezultatem są różne stopnie odbicia światła i efekty wizualne w obrębie danej przestrzeni.

Powszechną praktyką jest wybieranie ciemnego marmuru na większe powierzchnie lub jasno oświetlone obszary, podczas gdy jasny marmur jest zwykle wybierany na mniejsze powierzchnie, na które nie pada zbyt wiele światła. Będziesz także musiał zdecydować o stylistyce Twojej marmurowej podłogi. Będzie płynnie dopasowana, czy też ma stanowić ciekawy kontrast z resztą przestrzeni?

Bianco Carrara #2cm

Czy marmur rzeczywiście jest antypoślizgowy?

Marmurowe płytki podłogowe w pomieszczeniach nie powodują większego poślizgu od innych powszechnie stosowanych materiałów. Jednak – aby uniknąć wypadków – często wybiera się specjalną obróbkę podłogi marmurowej, która ma nadać jej antypoślizgową teksturę.

Istnieje kilka technik wykańczania, które zwykle wybiera się w zastosowaniach zewnętrznych, np. żłobienie, szczotkowanie lub młotkowanie.

Wszystkie one zmniejszają przypadki poślizgu, a jeśli są zrobione prawidłowo, nie zmieniają jakości ani wyglądu materiału. Jeśli więc chcesz zapewnić sobie dodatkowe bezpieczeństwo, zdecyduj się na marmurowe płytki podłogowe po odpowiedniej obróbce. Czy wybrać płytki imitujące marmur? Naszym zdaniem nie warto.