fb fb Polerowanie podzadzek Porfir Promocje

Jaka jest różnica między marmurami z Carrary klas C i Cd?

1.01.2021

Jaka jest różnica między marmurami z Carrary klas C i Cd?

Marmur to jeden z najbardziej docenianych kamieni, który znany jest już od setek lat. Istnieje wiele jego odmian, które różnią się nie tylko kolorami, ale także właściwościami. Wśród najbardziej pożądany jest carrara, który pięknie prezentuje się w domowych wnętrzach. Co ciekawe, marmur karraryjski zachwycał już setki lat temu. Teraz również jest pożądanym kamieniem, który często oznaczany jest za pomocą liter C i CD. Dlaczego? Oto garść informacji dla osób, które chciałyby mieć carrare w swoich domowych wnętrzach.

 

Prosto z samej Toskanii

Odmiana ta wzięła swoją nazwę z miejsca, gdzie jest wydobywana. Na południu Toskanii znaleźć można miasteczko o nazwie Carrara, gdzie znajdują się kamieniołomy, jakie zajmują się wydobywaniem tego kamienia już od 2 tysięcy lat! Aczkolwiek, marmur ten wydobywany jest także w innych kamieniołomach, które znajdują się w bliższej lub dalszej okolicy tego miasteczka.

Pomimo tego, że marmur ten wydobywany jest od tak wielu lat, to badania wykazały, że złoża te pozostaną niewyczerpane jeszcze przez setki kolejnych lat. Tak więc o dostęp do marmuru carrara chwilowo nie trzeba się obawiać.

marmur carrara c cd

Czym wyróżnia się marmur carrara?

Skąd wynika popularność tego naturalnego kamienia? Społeczeństwo postanowiło docenić dużą plastyczność marmuru, który polecany jest w szczególności dla osób chcących postawić na unikalne i jedyne w swoim rodzaju rozwiązania aranżacyjne. Dzięki temu, że jest tak elastyczny, istnieje możliwość jego docięcia do pożądanych kształtów, dzięki czemu istnieje możliwość stworzenia z niego płytek o dużym formacie, jak również tych mniejszych.

Zawsze poddawany jest bardzo starannej obróbce, dzięki czemu podatny jest na zarysowania. Zdecydowaną zaletą tego marmuru jest to, że pięknie odbija on światło i to niezależnie od tego, z jakim dokładnie odcieniem ma się do czynienia. Marmur carrara doceniany jest również za to, że jest gładki, dzięki czemu jego wyczyszczenie nie zajmuje dużej ilości czasu. Można go wykorzystać na różne sposoby i w gestii właściciela zależy tylko to czy powstaną z niego schody, parapet, czy też inny element.

 

C i CD – co to oznacza?

Do wyboru jest marmur carrara w różnych kolorach. Często można się przy nim spotkać z oznaczeniem C i CD. Co to dokładnie oznacza? Otóż jest to informacja, która mówi o rodzaju jakości lub też formy użylenia marmuru. Nie ma tak naprawdę jednej definicji, która mówiłaby, co tak naprawdę oznaczają te litery. Dla wielu jest to bowiem informacja, która odnosi się po prostu do aspektów wizualnych, czyli tego, jak prezentują się wybrane kamienie naturalne z Carrary. Przyjęło się, że marmur carrara, który oznaczany jest za pomocą litery:

Co ciekawe, istnieje jeszcze jedna kategoria, która oznaczana jest przy pomocy litery D. Także ten marmur ma równomierne użylenie, jednak jego to jest jasno lub ciemnoszare, a do tego jest jednolite.

Najczęściej pożądanym marmurem jest ten, który oznaczony jest przy pomocy samej litery C. Wykorzystuje się go nawet do wykładania podłóg – w szczególności, jeżeli mowa jest o drogich apartamentach.

Czy marmur carrara dostępny jest w jednolitej cenie?

Okazuje się, że nie. Ten, który ma perłowo-białe, jednolite tło należy do tych najdroższych. Dlaczego? Okazuje się bowiem, że jego wydobycie jest najrzadsze. Pomimo tego, że w Europie jest 270 takich kamieniołomów specjalizujących się w wydobyciu, to i tak marmur C jest najrzadszy. Jeżeli więc ktoś ma większą ilość gotówki, którą może przeznaczyć na ten cel, to carrara C jest w zasięgu ręki. CD i D są częściej spotykane, dlatego też ich cena nie jest tak wysoka.

 

Jak pielęgnować marmur carrara?

Skoro cena za zakup marmuru carrara C nie należy do takich niskich, należy mieć świadomość tego, jak należy o niego dbać. Oto kilka wskazówek, które należy zastosować:

 

Marmur carrara to efektowny kamień, który można wykorzystać na różne sposoby. To z niego wykonuje się blaty do kuchni, ale także te, które doskonale odnajdują się w łazienkach.Pięknie wyglądają parapety, które wykonane są z tego marmuru. Carrara jest chętnie wykorzystywana w ekskluzywnych hotelach do wyłożenia podłogi, jak również wykonania obudowy recepcji. To także odporny kamień, który pomoże stworzyć także schody.

Jak więc widać, zastosowanie jest różnorakie. Pozostaje wybrać tylko taki marmur carrara, który będzie pasował do aranżacji domowego wnętrza, stanowiąc oryginalną dekorację.