fb fb Polerowanie podzadzek Porfir Promocje

Jaki granit na taras?

1.01.2021

Jaki granit na taras?

Granit płomieniowany sprawdzi się przy większości polskich domostw. Do surowszych warunków lepiej wykorzystać granity mrozoodporne. Oczywiście przy wybieraniu dochodzi też kwestia gustu – i odpowiedni montaż płytek z granitu. Pamiętaj, że nawet najpiękniejszy design będzie niczym, jeśli proces montażu zostanie przeprowadzony w zły sposób. Na co zatem zwracać uwagę przy wybieraniu płytek? Jak ułożyć je na tarasie? Jak je konserwować? Jeśli chcesz odmienić swój taras na lepsze, to zapoznaj się z tym artykułem. Miłej lektury!

Na co zwrócić uwagę przy wyborze płytek granitowych?

Istnieją dwa rodzaje płytek granitowych – naturalne oraz ich imitacje. Wybierając tego rodzaju płytki należy mieć na uwadze, że materiały naturalne to prawdziwy unikat. Każda naturalna płytka będzie różnić się od siebie teksturą oraz trwałością, ponieważ stworzyła je Matka Natura, a nie maszyna w fabryce. Mądry właściciel mieszkania najpierw też dopasuje wygląd płytek do stylistyki swojego wnętrza, co będzie ważne nie tylko z racji designu, ale również ze względów praktycznych.

W przypadku tarasu trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na odporność płytek na mróz, wysoką ścieralność oraz twardość i antypoślizgowość. Biorąc pod uwagę polskie warunki, mrozoodporne wybieraj jedynie wtedy, kiedy spodziewasz się częstych temperatur na poziomie niższym od zera. 

Źle dopasowane granitowe płytki mrozoodporne mogą z łatwością pękać po wsiąknięciu w nie wody – a tego nie chciałbyś na swoim tarasie. Do bardziej przyjaznych warunków specjaliści zalecają granitowe płytki płomieniowane, które ze względu na chropowatą powierzchnię, są naturalnie antypoślizgowe i na tyle wytrzymałe, że bez problemu przetrzymają mniej surowe warunki.

Pamiętaj też o odpowiednim ułożeniu płytek, bo to też wpływa na trwałość produktu.

granit tarasowy

Jak układać płytki granitowe na tarasie?

Oczywiście na rynku znajdziesz wiele innych rodzajów płytek granitowych, jednak wykorzystanie ich efektu pod konkretną aranżację to już kwestia indywidualna. Jeśli już zdecydujesz się na dany design płytki, to nadeszła pora na ich ułożenie na tarasie.

Najpierw jednak trzeba powiedzieć, że aby Twój taras zachował pożądaną stabilność i kształt na długie lata, to początkowym krokiem będzie odpowiednie przygotowanie powierzchni. Całość polega na spełnieniu kilku kroków, które opiszemy po kolei. Patrz uważnie:

Jak widzisz, samodzielnie układanie płytek granitowych na tarasie wcale nie należy do trudnych zadań. Niezbędna jest jedynie pewna dawka precyzji oraz umiejętne posługiwanie się narzędziami. Jeśli jednak dalej nie masz pewności, czy to zrobisz poprawnie lub po prostu do końca nie wiesz, jak to zrobić, to śmiało możesz skorzystać z pomocy profesjonalistów… albo sąsiada.

Jaki kamień pod taras?

Granit to nie jest jedyny materiał, który najchętniej wybierają domownicy. Niemniej popularnym komponentem w budowie tarasu jest kamień, sjenit, bazalt i marmur. Każdy z nich wyróżnia coś innego, jednak w kwestii wyglądu nie ma złego wyboru.

Wszystkie materiały dobrze komponują się z tarasem. Jeśli jednak stawiasz funkcjonalność i wytrzymałość materiału ponad wygląd, to w tym wypadku najczęściej wykorzystuje się bazalt i granit, bo te są bardzo łatwe w obróbce oraz wystarczająco odporne na mróz i długotrwałe ścieranie.

jaki granit na taras

Jak dbać o płytki granitowe na tarasie?

Nawet warunki pogodowe mogą brudzić. A jeśli lubisz spędzać czas na tarasie, to i wtedy nietrudno o liczne zabrudzenia. W pozbywaniu zanieczyszczeń sam deszcz może okazać się niewystarczający.

Jeśli zobaczysz brud, to możesz usunąć go dzięki umyciu powierzchni granitowych płytek wilgotną szmatką najlepiej z mikrofibry. Sama woda to niestety za mało, dlatego dobrze jest nasączyć szmatkę mieszaniną domowych preparatów – detergentu do mycia naczyń z gorącą wodą.

W przypadku pojawienia się trudniejszych zabrudzeń można przygotować również mieszaninę wody utlenionej i sody oczyszczonej. Teraz już wiesz jak nie tylko zamontować płytki grantiowe, ale też jak dobrze o nie dbać. Wierzymy, że artykuł udzielił Ci wszystkich niezbędnych informacji na temat płytek granitowych. Na co czekasz? Czas przygotować swój taras!