fb fb Polerowanie podzadzek Porfir Promocje

Jakie płyty kamienne na taras?

1.01.2021

Jakie płyty kamienne na taras?

Na chwilę obecną na rynku mamy pod dostatkiem płyt kamiennych w przeróżnych kształtach, teksturach oraz barwach. Dzięki temu mamy nieograniczone możliwości wykonania dowolnej aranżacji  swojego tarasu. Estetyczny urok kamieni jak najbardziej idzie w parze z aspektami praktycznymi, które dotyczą powierzchni z niego wykonanych.

Płytki kamienne na tarasie doskonale spełniają powierzone im zadanie – są wyjątkowo wytrzymałe, a także proste w utrzymaniu w dobrym stanie przez wiele lat. Jedynie raz na konkretny okres czasu trzeba przeprowadzić impregnację, która zabezpieczy je przed trwałymi zabrudzeniami. Potrzebujesz pomocy przy wyborze płyt, którymi wyłożysz swój balkon czy też taras? Pomożemy ci w podjęciu decyzji – serdecznie zapraszamy do lektury!

 

Jaki granit na taras?

Najczęściej polecanym i najpopularniejszym materiałem na taras okazuje się granit. Płytki z niego wykonane odznaczają się trwałością, nie ścierają się łatwo, ani nie są podatne na działanie kwasów lub tłuszczów. Granit jest bardzo twardy, a także odporny na niesprzyjające warunki atmosferyczne.

Granitowe płytki są mrozoodporne i nienasiąkliwe, dzięki czemu ani śnieg, ani deszcz nie spowodują szkód w postaci wykwitów. Warto wspomnieć, że płytki z granitu są naturalnie gładkie, a ich odcienie mogą być bardzo różne – najczęściej spotkamy je w różnych odcieniach szarości (zarówno tych jasnych, jak i ciemnych), nieco rzadziej w bieli. Zdarzają się płyty białoróżowe, czerwone, a nawet zielone.

W polskich domostwach najlepiej sprawdzi się granit płomieniowany, jednak, jeśli chcesz zabezpieczyć swój taras przed kiepskimi warunkami atmosferycznymi, to warto zainwestować w płyty z granitu – materiału  mrozoodpornego jeśli w twoim otoczeniu temperatura często spada poniżej zera.

 

Porfir – alternatywa dla granitu

Porfir to niezwykle twarda skała wulkaniczna. Więcej informacji na temat porfiru znajdziesz w naszych artykułach: Kamień porfir – czym się charakteryzuje i gdzie jest wykorzystywany?, oraz Porfir – co warto wiedzieć.

 

Jaki piaskowiec na taras?

Piaskowiec to zwięzła skała osadowa, która zalicza się do grupy zwanej skałami okruchowymi. Ten kamień jest nieco bardziej porowaty od swojego poprzednika, mniej twardy i mniej odporny na ścieranie niż granit. Piaskowiec może mieć różne kolory, jak na przykład biały, szary, żółty czy też czerwony lub czarny.

Surowiec ten idealnie nadaje się do wykańczania tarasów, pod warunkiem, że jest odpowiednio zaimpregnowany, a także mocno zbity. Stosuje się go do dekoracji – może nadać estetyki twojemu tarasowi pod postacią niewypolerowanych płytek, czy też elementów łupanych.  Polecamy tu kamień Pietra Lessinia, który mamy dostępny w dużych płytkach, ma beżową, jasną barwę z różowymi refleksami. (Więcej na temat kamienia Pietra Lessinia znajdziesz na naszej stronie tutaj.)

jaki granit na taras

Jakie płytki na taras?

Płyty wykonane z kamienia mogą mieć bardzo różną fakturę: polerowaną, szlifowaną, piaskowaną, płomieniową, łuskaną czy też groszkowaną. Jeśli chodzi o wybór płytek na taras, to nie powinieneś wybierać płytek polerowanych i szlifowanych, gdyż można bardzo łatwo poślizgnąć się na tego typu powierzchni.

Kształty płyt dzielą się na:

Jak wybrać kamień na taras?

Jeśli szukasz kamienia, który nada się dla twojego tarasu, to powinieneś zwrócić uwagę przede wszystkim na to, jak odporne są płytki. Liczy się tu odporność na warunki atmosferyczne, wysoką ścieralność, a także poziom ich twardości i to, czy są antypoślizgowe.  Naturalnym materiałem antypoślizgowym z natury jest porfir. Ma naturalnie chropowatą powierzchnię, która świetnie się sprawdza i wykorzystywana jest do miejsc publicznych takich jak rynki, ulice, chodniki.

Specjaliści doradzają też, aby wybierać granitowe płytki płomieniowane. Dlaczego? Okazuje się, że sprawdzają się one wzorowo ze względu na swoją chropowatą powierzchnię, poziom wytrzymałości. Dzięki swojej naturalnej strukturze są one antypoślizgowe, a także na tyle wytrzymałe, by łatwo wytrzymać w niskiej temperaturze czy ulewnym deszczu.

Warto pamiętać też o tym, że płytki tak, są istotną składową, lecz nie położą się one same. Warto więc zatrudnić osobę, która posiada odpowiednie kwalifikacje. Dzięki temu oszczędzimy sobie czasu, a także problemów, które mogłyby wystąpić podczas samodzielnego układania. Okazuje się, że ułożenie płytek jest kluczową składową ich trwałości – źle położone mogą szybko się zniszczyć.