fb fb Polerowanie podzadzek Porfir Promocje

Kamień na tarasie, płytki kamienne na taras

1.01.2021

Kamień na tarasie, płytki kamienne na taras

Estetycznie wykończony i urządzony taras może stać się ulubionym miejscem domowników do odpoczywania w ciepłe dni. Aby tak się stało warto zakupić wygodne meble ogrodowe. Przyjemne tkaniny oraz ciekawe oświetlenie stworzą romantyczny nastrój. Zadbane rośliny w ozdobnych donicach zapewnią kontakt z naturą. Jednak taras to nie tylko dodatki. Całą aranżację należy rozpocząć od wyboru odpowiedniego podłoża.

Dobrym pomysłem jest kamień na tarasie, który jest niezwykle odporny na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Zatem jest to produkt, który posłuży na wiele lat i spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających osób.

 

Na co zwrócić uwagę wybierając kamień na taras?

Najtrudniejszy jest wybór materiału. Każdy kamień naturalny ma inne właściwości. Przed zakupem warto zastanowić się, czy taras jest zadaszony. Niektóre kamienie gorzej znoszą kontakt z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Należy również wziąć pod uwagę to, jak bardzo antypoślizgowy powinien być kamień. Niektóre płytki kamienne na taras są bardziej podatne na zabrudzenia, dlatego taki aspekt też dobrze jest przeanalizować.

 

Właściwości poszczególnych kamieni

To, czy kamień na tarasie sprosta oczekiwaniom zależy od materiału, z którego został wykonany. Wybierać można spośród następujących płyt kamiennych: pietra, granit, porfir oraz wapień.

Pierwszy z wymienionych kamieni naturalnych pochodzi z Włoch. Wyróżnia się niezwykłą wytrzymałością. Idealnie sprawdzi się nie tylko jako podłoże na taras ale również jako wykończenie schodów zewnętrznych, ławek czy donic. Płyty mają chropowatą powierzchnię, dzięki czemu są antypoślizgowe. Zatem sprawdzą się też przy basenach czy fontannach.

Granit to powszechnie stosowany materiał wykończeniowy. Składa się głównie z plagioklazu, kwarcu, biotytu, rzadziej hornblendy. Zrobione z niego płytki kamienne na taras są niezwykle twarde. Ich wytrzymałość na ściskanie i ścieranie jest bardzo duża. Ponadto mają niski współczynnik nasiąkliwości. Dzięki temu bez obaw mogą być wystawiane na działanie czynników atmosferycznych, takich jak deszcz czy śnieg. Ich dodatkową zaletą jest łatwość czyszczenia.

Porfir to nic innego jak określenie magmowych skał wulkanicznych lub żyłowych o strukturze porfirowej. Porfir ma właściwości antypoślizgowe, dlatego dobrze sprawdzi się na tarasach, na których przebywają dzieci. Jego kolejna zaleta to łatwość w utrzymaniu czystości. Plamy z oleju lub kwasu? Z porfiru z łatwością można je usunąć. Ten kamień na taras zewnętrzny jest też mrozoodporny.

W ofercie znaleźć można również hiszpański wapień Ruby San Vicente. W wyniku płomieniowania przestaje mieć śliską powierzchnię. Będzie prezentował się nienagannie zarówno po upalnym lecie jak i mroźnej zimie.

 

Walory estetyczne kamieni

Kamień na taras zewnętrzny powinien być nie tylko wytrzymały ale również ładny. Najlepiej będzie prezentował się wtedy, gdy zostanie dobrany pod kolor elewacji budynku czy balustrad. Dostępna płyta Pietra Lessinia ma czerwonawe, różowawe a czasem białe zabarwienie. Jest bardzo uniwersalnym kamieniem.

Granit natomiast przypadnie do gustu osobom ceniącym klasyczne rozwiązania. Jego jasnoszara barwa pasuje do niemal wszystkich miejsc. Potrafi przykuć uwagę dzięki swojej charakterystycznej strukturze. Na jego powierzchni gołym okiem widoczne są ciemne inkluzje, tzw “myszki”. Polerowana powierzchnia dodaje mu elegancji. Kamień na tarasie o nazwie porfir jest nieoczywistym rozwiązaniem.

Ma ciekawą paletę barw – od szarości aż po brąz. Płytki Porfir Rusty dobierane są w taki sposób, aby tworzyć kompozycję złoto – rdzawą. Natomiast wapień Ruby San Vicente występuje w kolorystyce szaro-brązowej. Posiada matową powierzchnię.

 

Jak dbać o taki kamień?

Warto dbać o naturalny kamień, aby zachował swoje piękno na lata. Już po ułożeniu kamienia dobrze jest go od razu zaimpregnować dedykowanym do tego preparatem dostępnym na rynku. Warto również zakupić specjalne płyny, które pozwolą pozbyć się trudnych do usunięcia zabrudzeń. Po spryskaniu wystarczy pozostawić preparat na powierzchni przez kilka minut a następnie go wytrzeć. Dzięki takim zabiegom płytki kamienne na taras zachowają swój początkowy wygląd nawet po dłuższym użytkowaniu.