fb fb Polerowanie podzadzek Porfir Promocje

Marmur Carrara

1.01.2021

Marmur Carrara

Wchodzimy do teatru lub galerii i podziwiamy marmurowe wnętrza. Marzymy, by nasz dom był wyłożony podobnymi, lśniącymi płytkami. Skąd się bierze marmur i dlaczego warto wyłożyć powierzchnie swojego domu płytkami z tego naturalnego kruszcu?

Marmur – odwieczny luksus

Po ten szlachetny surowiec sięgano już w Grecji i Rzymie.Z marmuru powstały Partenon Ateny i popiersia cesarzy. Pomniki do dziś są często rzeźbione z marmuru Carrara. Obkładano nim piramidy. Słynny meczet Taj Mahal został wzniesiony wyłącznie z tego krusząca. Również „Dawid” Michała Archanioła jest marmurowy.

Już od wieków wykonywano więc powierzchnie marmurowe o różnych wzorach. Nawiązując do tej tradycji powstał np projekt Mozaika Flower Carrara + Glass łączący tradycyjny luksus – elementy kwiatowe w kształcie heksagonu – z innowacyjnymi, współczesnymi rozwiązaniami – jak elementy krystalicznego szkła.

Kiedy słyszymy „marmur„, myślimy najczęściej o Włoszech. Nie bez powodu. To tam pozyskuje się dużo tego surowca. Nieprzypadkowo okolice Carrary określane są jako „kraina marmuru”. Dla zachowania spoistości, marmur nie jest wydobywany przy pomocy materiałów wybuchowych, ale wycinany i dostarczany producentom w formie płyt.

Dlaczego warto zainwestować w płytki z marmuru?

Blaty, sufity, obudowy umywalek i wanien, podłogi np na balkonach, backsplashe w kuchni, ramy luster, obramowania futryn, kabiny prysznicowe i wiele innych – te i podobne powierzchnie można ozdobić marmurem i sprawić, że wnętrze będzie wyglądało luksusowo.

Płytki marmurowe, w szczególności typu Carrara, dobrze sprawdzają się na zewnątrz – odbijają światło, przez co ma się poczucie, że otaczająca przestrzeń jest bardziej przestronna i rozjaśniona – dlatego wiele osób wybiera barwione warianty płytek.

 

Kolory ciemniejsze niż zwykle można znaleźć w takich kolekcjach jak Breccia Viola, Pietra Grey XL czy Nero Fantastico. Ten ostatni – najbardziej kontrastujący wzór – nadaje się szczególnie do ozdobienia ścian łazienkowych i posadzek.

Co więcej, płytki marmurowe łatwo absorbują wodę, dzięki czemu są nie tylko ekskluzywne, ale praktyczne w łazience czy też w pobliżu basenów. Na uwagę zasługują także ich wartości izolacyjne.

Płyty kamienne z kamienia naturalnego

W ciepłe słoneczne dni marmur pozostaje chłodny, podczas gdy w zimie utrzymuje swoją neutralną temperaturę mimo mrozu. Dzięki temu ogrzanie wnętrz wyłożonych marmurem pociąga za sobą mniejszy wydatek energetyczny, a więc w praktyce konkretną oszczędność pieniędzy. Chodzenie boso po marmurowych płytkach jest dzięki temu bardziej komfortowe.

Płytki marmur Carrara podlegają kalibrowaniu i fazowaniu w różnych formatach, począwszy od tradycyjnego 30,5×30,5x1cm. Do ścian łazienkowych szczególnie nadają się płytki Bianco Carrara CD 5 o różnym stopniu przeżylenia zawierające czasem niewielkie przerosty kwarcowe, co nadaje im unikatowy charakter. Podobne rozwiązania można nabyć już za cenę poniżej 200 PLN za metr kwadratowy.

Płytki marmurowe. Dla kogo? Najlepszy rodzaj kamienia

Stosowane w domach jak i w budownictwie komercyjnym płytki marmurowe Carrara zostały stworzone nie dla perfekcjonistów, ale dla estetów. Ma on bowiem piękną, naturalną barwę i smugi o fantazyjnych odcieniach.

Marmur Carrara dobrze komponuje się z drewnem jak i innymi elementami wyposażenia, szczególnie o ciepłych, pastelowych kolorach. Choć płytki z marmuru Carrara występują zazwyczaj w różnych odcieniach bieli, to zasadniczo żadne dwa bloki marmuru nie są bowiem takie same.

Fantazyjne kolory można podziwiać choćby w przypadku matowych płytek Subway Calcatta Extra. Są one niczym puzzle. Nie trzeba ich układać w konkretny sposób. Można pobawić się w dekoratora wnętrz i ułożyć je w zależności od własnego poczucia estetyki.

Płytki marmurowe są miększe niż granitowe, ale charakteryzują się równie dużą trwałością. Nie blakną i nie wycierają się. Możemy więc mówić o inwestycji, która zapewni luksus i komfort na lata.

Istnieją liczne materiały, które imitują marmur, jednak zazwyczaj nie są one tak trwałe, jak oryginalny kamień. Wiele materiałów, z których zrobione są płytki łazienkowe łatwo pęka, kiedy np upuścimy na nie ciężki przedmiot. Płytki marmurowe typu marmur Carrara i inne nie są podatne na tego rodzaju uszkodzenia.

 

Powierzchnie marmurowe. Czy łatwo je pielęgnować?

Nie jest trudno zachować w czystości i pielęgnować płytki marmurowe. Dlaczego? Tego typu płytki wyłożone w łazience łatwo chłoną wilgoć. Nieprzypadkowo czyszczące właściwości marmuru wykorzystują producenci past do zębów i kosmetyków.

Należy przy tym pamiętać, by do czyszczenia tego rodzaju marmurowych powierzchni stosować odpowiednie środki. Najlepiej nadaje się do tego ciepła woda połączona ze specyfikiem o neutralnym pH.

Znakomicie sprawdza się przy tym choćby zwykły płyn do mycia naczyń.