fb fb Polerowanie podzadzek Porfir Promocje

Marmur Nero Marquina co czyni go tak wyjątkowym?

1.01.2021

Marmur Nero Marquina co czyni go tak wyjątkowym?

Marmur Nero Marquina to wydobywany w Hiszpanii kamień o czarnym tle poprzecinanym niepowtarzalnym wzorem białych żyłek. Natura stworzyła go w taki sposób, że każda płyta posiada unikalny wzór. Jego wyjątkowość sprawia, że chętnie wybierany jest przez projektantów, a swoich zwolenników znalazł na całym świecie. Jest to materiał który doskonale sprawdzi się zarówno w nowoczesnych, luksusowych wnętrzach jak i klasycznych rozwiązaniach. Nie dziwi więc fakt iż marmur w ostatnich latach zyskuje na popularności.

Właściwości płyt marmurowych

Marmur jest skałą metamorficzną charakteryzującą się wysoką twardością. To sprawia, że gotowy materiał jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania czy kruszenie. Jest to również materiał plastyczny i łatwo poddaje się obróbce. Skały różnią się od siebie nie tylko swoimi właściwościami ale i kolorystyką, ułożeniem żyłek czy fakturą. Obecnie najczęściej wybierane są te w odcieniach białego, beżu, zieleni i czerni.

Wykończenie – połysk czy mat? Duży czy mały format?

W przypadku płyt marmurowych mamy do wyboru różne metody wykończenia – to od nich zależy jaka będzie powierzchnia kamiennej płyty. W zależności od naszych preferencji możemy zdecydować się na kamień polerowany o lustrzanej powierzchni czy szczotkowany o powierzchni matowej.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie która powierzchnia będzie dla nas odpowiednia – wybór zależy tylko i wyłącznie od naszych preferencji i efektu jaki chcemy otrzymać. Dzięki takiemu zróżnicowaniu marmur znajdzie zastosowanie w najbardziej wyszukanych projektach wnętrzarskich.

Zastosowanie płyt marmurowych

Zastosowanie płyt Nero Marquina jest wręcz nieograniczone. Można stosować go wewnątrz jak i na zewnątrz. Niestety wystawiony na działanie warunków atmosferycznych szybko matowieje i wymaga częstszych zabiegów pielęgnacyjnych. Wewnątrz możemy go stosować już bez ograniczeń. Nadaje się do położenia wszędzie, najczęściej jednak spotyka się go w łazience, kuchni i salonie.

Ze względu na swój uniwersalny kolor znajdzie on swoje miejsce niemal w każdym wnętrzu. Możemy zastosować go na ściany, podłogi, schody, parapety, blaty kuchenne czy elementy dekoracyjne. Piękny i niepowtarzalny marmur Nero Marquina najlepiej prezentuje się w dużych formatach, stąd też idealnie wpasuje się w nowoczesnych wnętrzach z dużą ilością otwartej przestrzeni. Dotyczy to zarówno wnętrza domu jak i powierzchni biurowych czy hotelowych. W takiej postaci będzie można podziwiać go przez cały czas.

Marmur jest materiałem uniwersalnym który łączyć można zarówno z drewnem jak i metalem. Niemal w każdym miejscu i zestawieniu wyglądać będzie imponująco. Wybierając marmur na okładzinę mamy pewność, że przez kolejne lata będzie wyglądać niezmiennie pięknie.

Decydując się na czarne płytki marmurowe we wnętrzu nadajemy mu wyrazistości i szlachetności. Odważnym połączeniem będzie zestawienie czarnych marmurowych płytek i złotych dodatków. Połączenie to sprawdzi się zwłaszcza w łazience gdzie z powodzeniem możemy urządzić sobie nasze domowe SPA.

Dla osób nieco mniej odważnych odpowiednim rozwiązaniem będzie połączenie ciemnych płyt marmurowych z tymi w jasnym odcieniu. Należy jednak pamiętać, że czarna, polerowana powierzchnia działa pod pewnym kątem jak lustro. Na czarnym tle również mocniej niż na białym widać zastygające krople wody. Można temu zaradzić używając ręcznej wycieraczki pod prysznicem z gumową końcówką.

Warto również wspomnieć, że marmur będzie odpowiednim materiałem w przypadku zastosowania w domu ogrzewania podłogowego. Kamień szybko i równomiernie się nagrzewa utrzymując ciepło przez długi czas. Chodzenie po tego typu posadzkach jest bardzo przyjemne. Latem natomiast podłoga z kamienia daje przyjemne uczucie chłodu.

Pielęgnacja płyt marmurowych

Odpowiednia pielęgnacja kamienia naturalnego sprawi, że zachowa on swój pierwotny wygląd przez wiele lat. Do mycia używamy ciepłej wody z dodatkiem delikatnego środka o neutralnym pH. Unikamy przy tym wszelkiego rodzaju kwasów i substancji żrących. Najlepiej jeśli wybierzemy specjalny preparat przeznaczony do pielęgnacji marmuru.

Taki środek często oprócz składników myjących może zawierać substancje nadające połysk czy pogłębiające naturalny kolor. Po umyciu, marmur należy wytrzeć do sucha miękką ściereczką – zapobiegnie to powstawaniu smug i zacieków na jego powierzchni.

Należy również pamiętać o systematycznej impregnacji płyt marmurowych, co dodatkowo zabezpieczy ich powierzchnię przed wnikaniem brudu, czy powstawaniem plam. Co jakiś czas warto zastosować wosk transparenty, który wzmocni połysk i dodatkowo zabezpieczy przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych.

Czy marmur można regenerować?

Wraz z upływem czasu nawet odpowiednio pielęgnowany marmur może zmatowieć czy uszkodzić się. Na szczęście jest to materiał, który zamiast wymienić na nowy możemy poddać renowacji. W przypadku zmatowienia pomocne będą specjalistyczne preparaty przywracające blask.

Ich użycie nie jest skomplikowane i taki zabieg możemy wykonać samodzielnie. Jeżeli natomiast nasz blat porysował się lub uszkodził najlepiej będzie zwrócić się do specjalisty, który wykona profesjonalne szlifowanie. Osoby nie mające wprawy w takich zabiegach mogą dodatkowo pogłębić powstałe wcześniej uszkodzenie.