fb fb Polerowanie podzadzek Porfir Promocje

Mozaika – dlaczego warto zainwestować?

1.01.2021

Mozaika – dlaczego warto zainwestować?

Planujesz remont? A może jesteś już w trakcie remontu i nie wiesz jak wykończyć pomieszczenie, aby efekt był olśniewający, elegancki, a tym samym samo wnętrze było przytulne? Pomożemy Ci zatem poszukać odpowiedniego rozwiązania. Znakomitą opcją  będzie mozaika – coś może i drogiego, ale robiącego wrażenie nawet w małej ilości. Technika ta bowiem spowoduje, że Twoje wnętrze będzie miało wyjątkowy charakter.

Historia mozaiki

Budownictwo zna mozaikę już wielu, wielu stuleci. Mozaika jest bowiem malarską techniką zdobniczą, która opiera się wykonywaniu dekoracyjnego wzoru z wykorzystaniem różnokształtnych, kolorowych małych szkieł, kamieni, fragmentów ceramiki na zaprawionym podłożu, przez zaprawę wapienną, cement, mastyks.

Co ważne, pojedyncze płytki wchodzące w skład tej sztuki nazywa się tesserami. Mając na uwadze nadzwyczajną trwałość, mozaika jest stosowana głównie jako dekoracja architektoniczna podłóg, ścian czy sufitów. Badania wykazują, że najstarsze zdobienia sięgają aż IV-III tysiąclecia p.n.e.

Całkowity okres pełnego rozkwitu przypada, z kolei na I w.n.e. w Rzymie. Następnie mozaikę zaczęto stosować w sztuce wczesnochrześcijańskiej. Swoją ogromną popularność technika ta zyskała wraz z rozwojem sztuki bizantyjskiej, w VI wieku. W dalszej perspektywie jedynie we Włoszech zdobienie mozaiką odrywało znaczącą rolę, dopiero XIX wiek pozwolił na odrodzenie się tejże techniki.

Niewątpliwie jest to jednak technika zdobienia, która zachwyca w każdym celu, nic więc dziwnego, że w współczesnym świecie budownictwa, mozaika jest tak często stosowana. Wystarczy bowiem mała ilość tych zdobień, jeden pasek, a nasze wnętrza otrzymają inny wymiar.

piękna mozaika

Gdzie stosować mozaikę?

W zależności od materiałów, mozaikę możemy zastosować wszędzie – na podłogach, ścianach, sufitach, nawet w ogrodach. Zazwyczaj już niewielka ilość tego produktu sprawia, że wnętrze nabiera charakteru. Co do zasady, w każdym pomieszczeniu możemy położyć mozaikę.

Mozaiki kamienne w będą odzwierciedlać wyjątkowy i jakże wyszukany element dekoracyjny w kuchni. W odniesieniu do nowoczesnych, jak i również klasycznych i minimalistycznych wnętrz idealnie będzie współgrał układ ornamentu, wzoru lub motywu w stylu abstrakcyjnym. Dużą popularnością w tych pomieszczeniach cieszą się plecionki, spirale i szachownice.

Technika ta również pozwala skorzystać z ciekawych rozwiązań kolorystycznych, które będą zdobić kuchenny blat bądź będą wyszukaną dekoracją pomiędzy górnym i dolnym szeregiem półek. Co ciekawe, mozaika będzie współgrać zasadniczo z każdym wnętrzem – wystarczy bowiem odpowiedni dobór kolorystyczny.

Kolejnym popularnym miejscem na wykorzystanie mozaiki są łazienki. Nic dziwnego, pomieszczenie skomponowane z tym zdobieniem  daje naprawdę nietuzinkowy efekt. Jest to bowiem miejsce, gdzie bez problemu można stosować mozaikę, używając kamienia naturalnego. Wybór jest niemały – możemy bowiem zdecydować się na marmur, trawertyn, onyks. Bez problemu technika ta może zostać wykorzystana na ścianach, jak i na podłodze.

stylowa mozaika

Zdobienie świetnie również się odnajdzie w sypialniach bądź salonach. Szczególnie w salonie będzie wyglądać mocno oryginalnie, tym bardziej, że miejsce to niewątpliwie pełni funkcję reprezentatywną. Zatem, co do zasady, musi mieć wymiar nietuzinkowy i wyjątkowy.

Mozaika o nieregularnych kształtach rewelacyjnie się sprawdzi przy kominku. Dla lubiących się wyróżniać dekoracja 3D będzie strzałem w dziesiątkę!  Elementy trójwymiarowe nadadzą niebanalnego efektu. Mozaika, dzięki swojej uniwersalności może być wykorzystywana w niemalże każdym wnętrzu, powodując, że zyskuje ono ponadczasowy wymiar.

Jak przykleić mozaikę?

Mozaika stanowi dużą alternatywę dla tradycyjnych, ceramicznych płytek. Ponadto, dają znacznie większe możliwości aranżacyjne. Niemniej jednak przyklejenie tych zdobień wymaga cierpliwości i perfekcji. Cały proces opiera się wówczas na:

mozaika do kuchni

Co jest popularne?

Największą popularność mozaiki zyskały w kształcie małych kwadratów lub prostokątów – są modne, ponadczasowe i wyglądają stylowo. Ponadto pozwolą nam utworzyć niemalże każdy wzór, który świetnie będzie współgrał z każdym pomieszczeniem.

Dzięki nieregularnym i geometrycznym kształtom otrzymamy zdobienie może i drogie, ale robiące wrażenie nawet w małej ilości. Niemniej jednak mozaika to najbardziej kreatywne rozwiązanie na efektowne wykończenie wnętrza, które to w odpowiedniej konfiguracji dają niesamowity efekt na wiele lat, dzięki swojej niebagatelnej uniwersalności.