fb fb Polerowanie podzadzek Porfir Promocje

Nowe mozaiki, czyli wielkie powroty modowe do polskich wnętrz

1.01.2021

Nowe mozaiki, czyli wielkie powroty modowe do polskich wnętrz

Chodź przez jakiś czas zniknęły ze światowych trenów, a nawet zapomnieliśmy o nich, jednak obecnie mozaiki znowu wracają do naszych wnętrz. Polecają je projektanci i dekoratorzy wnętrz, którzy uważają, że za ich pomocą można stworzyć ciekawe aranżacje. O czym mowa? O mozaikach, które na nowo stały się popularne w polskich wnętrzach.

Powrót w wielkim stylu!

Mozaiki marmurowe w formie geometrycznych, drobnych wzorów, nawiązujące stylistykę do przedwojennych wzorów mozaik na nowo stają się modne. I choć są to materiały dobrze znana architektom wnętrz, to jednak można za ich pomocą stworzyć zupełnie nowe, a zarazem bardzo ciekawe aranżacje, nadając im unikalnej formy.

Wśród renomowanych mozaik marmurowych są np. te, sprowadzane z kraju uważanego za perełkę światowej architektury – Włoszech, stanowiące często połączenie kilku materiałów i wyselekcjonowane z największą dokładnością. Właśnie po takie mozaiki chętnie sięgają obecnie Polacy, ponieważ są alternatywą dla tradycyjnych płytek ceramicznych, które, w większości mieszkań umieszczane są w kuchni lub w łazience.

Często już niewielka przestrzeń, zaaranżowana za pomocą mozaiki sprawia, że wnętrze nabiera zupełnie nowego charakteru. Zastosowanie wytrzymałych materiałów takich, jak drewno lub kamień typu marmur sprawia, że powstaje ciekawa i wytrzymała dekoracja, która sprawdza się nie tylko w łazience czy kuchni, ale także w salonie, gdzie jest wyjątkową ozdobą ściany za telewizorem.

Z uwagi na wytrzymałość i możliwość dodatkowej impregnacji, która chroni przed uszkodzeniem mozaika nadaje się także do wykańczania ściany nad blatem roboczym w kuchni, gdzie ponadto dobrze komponuje się z innymi elementami aranżacji np. w stylu industrialnym lub loftowym.

Jeszcze innym rozwiązaniem jest zastosowanie mozaiki w przedpokoju by zapobiegać brudzeniu się ściany. Stanowi to połączenie funkcji dekoracyjnych z praktycznym i użytecznym sposobem ułożenia mozaiki.

OCTAGON Bianco Carrara + Nero Marquina

Jedna płytka a wiele możliwości…

Mozaika jest na tyle unikalnym materiałem, że już za pomocą kilku elementów można stworzyć ciekawą aranżacją, ponieważ każda z płytek to swoisty pomysł na to jak odmienić na pozór monotonne i niejakie wnętrze i nadać mu charakteru.

Wielu producentów na swoich stronach internetowych posiada galerie z propozycjami ułożenia wzorów mozaiki lub inspiracjami, ale w rzeczywistości nic nie stoi na przeszkodzie aby wymyślić własny wzór, dopasowany do konkretnego wnętrza lub oczekiwań domowników. Mozaika jest ponadto na tyle unikalny materiałem, że można łączyć ją również z płytkami lub drewnem, ponieważ doskonale komponuje się jako element większych aranżacji.

Niecodziennym, ale ciekawym pomysłem jest zastosowanie mozaiki do obłożenia parapetu lub wykonania ramy obrazu lub lustra w łazience. Warto przy tym pamiętać by odpowiednio wcześniej zmierzyć miejsce w którym ma powstać kompozycja z mozaiki, ponieważ jej małych kosteczek nie można przycinać, a jedynie zmniejszać siatkę na której są one umieszczane.

Na co zwrócić uwagę wybierając małe płytki do domu?

Ciekawostką jest fakt, że najstarsze mozaiki powstawały przy pomocy kamyków rzecznych, a z czasem również kamieni szlachetnych, z których artyści tworzyli unikalne kompozycje. Dlatego kiedyś mozaiki kojarzyły się z luksusem, a obecnie produkuje się je na masową skalę.

W dzisiejszych czasach ich wybór jest szeroki, jednak warto sięgać po mozaiki marmurowe, które stanowią odbicie najnowszych trendów wnętrzarskich i kupować je w sprawdzonych sklepach i od wiodących producentów, takich jak salon Marbella. A na co zwrócić uwagę w czasie zakupów?

Kwadraty, romby, a może koła..?

Obecnie największą popularnością cieszą się takie figury geometryczne tworzące wzory na mozaikach jak: kwadraty, romby, sześciokąty i koła. Wiele osób decyduje się też na egzotyczne dekoracje, nawiązujące do stylu marokańskiego lub przypominające np. rybią łuskę. Z kolei osoby, które cenią sobie odważne aranżacje chętnie sięgają po nieregularne kawałki ceramiki, które przypominają płytki mozaikowe sprzed wieków.

Drobne, wręcz minimalistyczne płytki, które tworzą geometryczne wzory na ścianach są unikalną dekoracją, ale wiele osób idzie jeszcze dalej i za pomocą małych kosteczek układa np. obrazy, tworzące coś w formie fototapety.

OCTAGON Bianco Carrara + Nero Marquina, mozaika marmurowa

Nie tylko kwadraty…

W przekonaniu wielu osób mozaika na ścianie to wzór ułożony z tradycyjnych, kwadratowych elementów, ale nie musi to być standardem. Układanie mozaiki stanowi bowiem doskonałe pole do popisu dla wyobraźni, o ile odrzucimy ograniczenia w zakresie różnorodności oraz ich kształtu.

W efekcie można stworzyć nieszablonowe kompozycje, które będą zachwycać domowników i gości. Warto, więc zwrócić uwagę na nietypowe kształty mozaiki, takie jak np. rybie łuski, jodełki lub wąskie prostokąty, stanowiące odzwierciedlenie minimalistycznych dodatków do wnętrz. Tego typu mozaiki stały się w ostatnich latach bardzo popularne, a wiele osób układa je nie tylko na ścianach, ale też na podłogach lub meblach, a nawet wykańcza nimi urządzenia sanitarne.

Szukając wysokiej jakości mozaiki warto sprawdzić ofertę dostępną w salonie Marbella i wybrać coś z szerokiego katalogu mozaik marmurowych, stanowiących odbicie najnowszych trendów wnętrzarskich, takich jak Mini Octagon Grey lub Mini Octagon Black.