fb fb Polerowanie podzadzek Porfir Promocje

Płytki do domu – powrót mody na szachownicę

1.01.2021

Płytki do domu – powrót mody na szachownicę

W ostatnich latach powróciła ze zdwojoną siłą moda na aranżacje w stylu retro – a wraz z nią na zapomnianą już, można by było pomyśleć, szachownicę. Szachownica to motyw naprawdę bardzo ciekawy – jednocześnie odważny i oryginalny, jak i prosty oraz skromny. Wiele zależy od dobranej kolorystyki, oraz tego, w aranżacji jakiego pomieszczenia zostanie on wykorzystany. W naszej ofercie znaleźć możesz marmurowe płytki w stylu szachownicy w kilku różnych rodzajach – bez problemu dopasujesz je do swoich potrzeb. Dlaczego warto się na nie zdecydować? Tego dowiesz się z treści dzisiejszego wpisu.

Historia szachownicy na podłodze – dłuższa, niż sądzisz

Zacznijmy może od tego, iż postrzeganie motywu szachownicy jako czegoś wprowadzonego w okresie komunizmu i PRL jest absolutnie błędne. Styl ten wyjątkową popularnością cieszył się nawet w… starożytnym Rzymie. Kolejnym okresem w historii, gdy podłogi utrzymane w tym stylu cieszyły się niezwykłą popularnością są czasy wiktoriańskie. Podobnie, jak i obecnie, podłogi utrzymane w stylu szachownicy dostępne były w wielu różnych wariantach zdobień oraz wielkości.

Szachownica, pozornie prosta i skromna, posiada więc w rzeczywistości ciekawą historię, której zdecydowanie warto być świadomym. Choć bowiem w PRLu motyw szachownicy dostępny był przede wszystkim w czarno-białej barwie, obecnie oprócz takiej kolorystyki dostępne są o wiele bardziej kolorowe opcje – zupełnie, jak dawno temu. To właśnie dlatego szachownica jest motywem, który ponownie wraca do łask, nie tylko w naszym kraju, ale na całym świecie. Wiąże się z nim bowiem niezaprzeczalny kunszt, który pomimo względnej prostoty jest niezaprzeczalny, niezależnie od tego, w którym pomieszczeniu zostanie wykorzystany ten motyw.

Rosso Verona SH4

Motyw szachownicy w łazience

Miejscem, który wielu z nas najbardziej kojarzy się z motywem szachownicy uzyskanym za pomocą odpowiednich płytek podłogowych jest zapewne łazienka. Choć, jak wcześniej wspominaliśmy, wykorzystać je można także w innych pomieszczeniach, pomówmy chwilę o tym, jak może wyglądać taka aranżacja łazienki oraz toalety.

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się łazienki utrzymane w stylu skandynawskim. Wbrew pozorom, o poprawne połączenie z nim motywu szachownicy nie jest trudno. Idealnie pasują do niej zarówno tradycyjne, proste kwadraty, jak i te utrzymane w wersji karo. Jeśli zaś chodzi o kolorystykę – większość osób wybiera płytki utrzymane w odcieniach szarości, a także kompozycje biało-czarne, które dodają wnętrzu kunsztu oraz wrażenia prestiżu. Dobrą propozycją może być na przykład nasza matowa szachownica BC Bardiglio.

Oczywiście nie oznacza to wcale, że inne warianty kolorystyczne prezentować się będą źle – wiele zależy od indywidualnych upodobań domowników. Popularnością cieszy się choćby czerwony marmur, taki, jak wykorzystany w płytkach Rosso Verona SH4

Jeśli zamierzasz urządzić łazienkę w stylu bardziej nowoczesnym, industrialnym – polecić możemy, dla przykładu,  motyw szachownicy w postaci granatowych i złotych kwadratów. Za ich pomocą dodasz wnętrzu prestiżu.

Ebano S Light

Motyw szachownicy w kuchni

Czy wiesz, że motyw szachownicy z powodzeniem wykorzystać możesz także w kuchni? Pamiętaj jednak, że zdecydowanie najlepszym wyborem (tyczy się to zresztą również płytek do łazienek i toalet) będą płytki o właściwościach antypoślizgowych. Powinieneś także wybrać płytki odporne na zarysowania oraz plamy, o niskiej nasiąkliwości. W przypadku pomieszczenia takiego, jak kuchnia bardzo dobrze sprawdzają się stonowane propozycje, na przykład połączenie czerni oraz bieli. Dla przykładu, płytki Cristalino Antico wręcz idealnie spełniają te założenia, subtelnie dodając kuchni klasy oraz elegancji.

Ponadto w tym przypadku najlepiej będzie postawić na płytki matowe, odporne na ścieranie. Po raz kolejny podkreślić jednak musimy, że tak naprawdę wszystko zależy od Twojego gustu. Zdaniem coraz większej liczby osób ciekawym pomysłem są też bardziej oryginalne rozwiązania, na przykład błękitne. Szachownica w kuchni to ciekawy pomysł na elegancki i nietuzinkowy design – sprawdzi się w przypadku naprawdę bardzo wielu wnętrz.

Gdzie jeszcze sprawdzi się motyw szachownicy?

Odpowiedź na to pytanie jest całkiem prosta – tak naprawdę bowiem motyw szachownicy możesz zastosować w praktycznie dowolnym pomieszczeniu. Jest to z pewnością jeden z wielu powodów, dla których w ostatnim czasie staje się on coraz popularniejszy. Nadaje się więc nie tylko do kuchni, czy łazienki, ale i salonu (polecić tu możemy szczególnie nasze płytki San Sebastian), przedpokoju, czy też jadalni. Cieszy się coraz większą popularnością także, jeśli chodzi np. o lokale gastronomiczne.

Chcemy w tym momencie podkreślić jeszcze jedną rzecz: znakomita większość naszych płytek perfekcyjnie wyglądać będzie nie tylko po położeniu na podłogę, ale również na ścianę. Daje Ci to jeszcze większe pole do popisu i ujawnienia swoich umiejętności intrygującej aranżacji wnętrz. Pamiętaj, że odpowiednio dobrane płytki z motywem szachownicy nie tylko stanowią kompleksowe zabezpieczenie podłogi, lub ściany, ale przede wszystkim dodają wnętrzu klasy oraz elegancji.

To bardzo dobry wybór niezależnie od tego, czy planujesz urządzić wnętrze w stylu retro, skandynawskim, czy też industrialnym. Szachownica jako motyw cieszy się rosnącą popularnością właśnie dlatego, że jest opcją bardzo uniwersalną.

Jak wybrać płytki w stylu szachownicy?

Na koniec dzisiejszego wpisu zastanowimy się nad jeszcze jedną kwestią: a mianowicie tym, jak poprawnie wybrać płytki w stylu szachownicy. Przede wszystkim musisz wiedzieć, iż mają one tę charakterystyczną cechę, że w niemalże dowolny sposób możesz łączyć je z płytkami z innych kolekcji, tworząc jeszcze bardziej skomplikowaną i złożoną aranżację.

Musisz przy tym jednak pamiętać, aby pilnować rozmiaru wybranych przez siebie płytek oraz ich grubości. Inaczej zarówno walory estetyczne, jak i użytkowe ulegną, delikatnie mówiąc, znacznemu pogorszeniu. Bez obaw – w naszej ofercie znajdziesz wiele rodzajów płytek, które bez problemu ze sobą połączysz. Nie należy tu od razu odrzucać ciekawych opcji, gdyż doświadczony płytkarz jest w stanie połączyć w szachownicy płytki o różnych grubościach, np. 10 i 13mm, wyrównując różnicę klejem. Należy jednak spytać osobę układającą czy poradzi sobie z takim wyzwaniem.

Na co jeszcze zwrócić uwagę? Zastanów się, jaki układ pasuje Ci najbardziej: klasyczny,  czy też utrzymany w stylu karo? Każdy z nich oferuje bowiem coś innego. Zastanów się także, czy bardziej odpowiadają Ci klasyczne, matowe, stonowane propozycje, czy też preferujesz płytki efektowne i błyszczące (jak na przykład Calacatta Cardolino S). Pamiętaj przy tym,  że płytki błyszczące oraz matowe można spokojnie połączyć w jedną całość.

Przy układaniu szachownicy można się jeszcze pokusić o zrobienie bordiury – czyli ramki z jednego z wybranych kamieni, świetnie się to sprawdzi na dużych, otwartych przestrzeniach. Szachownica nie musi wypełniać całego pomieszczenia, może być zlokalizowana w obramowaniu, na przykład dywanu. Jest to ciekawa opcja, która sprawi, że nasza szachownica się wyróżni.