fb fb Polerowanie podzadzek Porfir Promocje

Z wizytą w kamieniołomie marmuru karraryjskiego

1.01.2021

Z wizytą w kamieniołomie marmuru karraryjskiego

Jeśli przypadkiem znajdziesz się na jednej z pięknych plaż wybrzeża Versilian w północnej Toskanii, nie sposób nie podziwiać majestatycznych Alp Apuańskich. Łatwo byłoby pomyśleć, że surowo białe powierzchnie na wyższych wysokościach to śnieg i wielu popełnia ten błąd właśnie tak myśląc, pomimo wysokich temperatur panujących na plaży.

Niezwykłe jest to, że stąd pochodzą jedne z najpiękniejszych marmurowych wykończeń, które zdobią kościoły, katedry, słynne marmurowe rzeźby lub po prostu marmur znajdujący się w kuchniach i łazienkach na całym świecie. Nazwa „biały marmur z Carrary” stała się marką, synonimem wysokiej klasy luksusowych dekoracji, budynków i mebli.

 

Marmur, czyli wieczna elegancja

Biały marmur z Carrary utrzymuje swój prestiż od tysięcy lat; dwa tysiące lat temu starożytni Rzymianie po raz pierwszy usunęli warstwę drzew i trawiastego dywanu pokrywającego góry, odsłaniając leżący pod nimi cenny biały kamień. Rzymianie przejęli Carrarę i jej okolice (niegdyś nazywane Luni) oraz Alpy w 180 rpne, po zdobyciu terytorium od ludności celtyckiej, która osiedliła się na tym obszarze.

Marmur z Carrary dostarczył Cesarstwu Rzymskiemu wiele słynnych zabytków, które dziś podziwiają turyści. Panteon i Kolumna Trajana w Rzymie są zbudowane z marmuru z Carrary, podobnie jak Portico di Ottavia. Wiadomo, że cesarz August przechwalał się słowami: „Znalazłem Rzym jako miasto z cegieł, a zostawiłem je jako miasto z marmuru”. Wiele rzeźb renesansu (by wymienić tylko Dawida Michała Anioła) również zostało wyrzeźbionych w marmurze z Carrary.

Wiadomo, że Michał Anioł odwiedzał tę okolicę wiele razy w ciągu swojego życia (dożył 90. roku życia) i za każdym razem zatrzymywał się w okolicy przez co najmniej 4-5 miesięcy, aby szukać i znaleźć idealny blok marmuru do wykorzystania w swoich rzeźbach.

 

Marmur karraryjski – dlaczego jest tak popularny?

Marmur karraryjski to jeden z najbardziej cenionych i pożądanych materiałów budowlanych na świecie. Jego niepowtarzalny charakter i wysoka jakość sprawiają, że jest często wybierany do ekskluzywnych projektów architektonicznych. Ale co tak naprawdę sprawia, że ten marmur jest tak wyjątkowy?

Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy po spojrzeniu na marmur karraryjski, jest jego unikalne wzornictwo. Ten marmur charakteryzuje się jasnym odcieniem białego lub szaro-białego koloru, który idealnie komponuje się z różnymi stylami wystroju wnętrz. Jednak to nie tylko barwa sprawia, że jest on wyjątkowy. Na jego powierzchni możemy zaobserwować szereg interesujących rysunków i unikalnych wzorów, które nadają mu niepowtarzalny charakter. Warto przyjrzeć się tym detalom bliżej i docenić piękno, które może dodać naszym wnętrzom.

Kolejnym atutem marmuru karraryjskiego jest jego trwałość i odporność na działanie czasu. Ten kamień naturalny jest nie tylko piękny, ale również praktyczny. Może być stosowany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, bez obawy o jego szybkie zużycie czy uszkodzenia. Dlatego też marmur karraryjski często wybierany jest do wykończenia podłóg, ścian czy blatów kuchennych. Jest to inwestycja na długie lata, która zachowa swoje walory estetyczne i funkcjonalne.

 

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru marmuru karraryjskiego?

Ważnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę podczas wyboru marmuru karraryjskiego, jest jego pochodzenie. Ten wyjątkowy kamień naturalny pochodzi z włoskiej miejscowości Carrara, która słynie z największych na świecie złóż marmuru. Wydobycie i obróbka tego materiału odbywa się od wieków, co sprawia, że jest on wyjątkowy nie tylko ze względu na swoje cechy fizyczne, ale również historyczne. Wybierając marmur karraryjski, możemy mieć pewność, że mamy do czynienia z autentycznym i wysokiej jakości materiałem.

Generalnie, marmur karraryjski to materiał budowlany o niezwykłym uroku i walorach praktycznych. Jego unikalne wzornictwo, trwałość oraz pochodzenie sprawiają, że jest on jednym z najbardziej pożądanych kamieni naturalnych na świecie. Jeśli ktoś poszukuje materiału, który doda wnętrzom elegancji i wyjątkowości, marmur karraryjski będzie doskonałym wyborem.

Do jakich wnętrz pasuje marmur karraryjski?

Marmur karraryjski nadaje każdemu pomieszczeniu elegancji i luksusowego charakteru. To kamień idealny do aranżacji klasycznych i nowoczesnych przestrzeni. Jeśli marzymy o pięknie urządzonej łazience w stylu retro lub glamour, to marmur karraryjski będzie strzałem w dziesiątkę. Można go zastosować na ścianach, podłodze czy nawet na blatach i  do umywalek. Dodatkowo, marmur karraryjski świetnie współgra z pozostałymi elementami wyposażenia łazienki, takimi jak złote lub mosiężne dodatki.

Kolejnym pomieszczeniem w którym marmur karraryjski prezentuje się doskonale jest kuchnia. Jego jasny kolor idealnie komponuje się z białymi meblami i dodatkami, nadając całości elegancki charakter. Blaty z marmuru karraryjskiego będą nie tylko piękne, ale równiż trwałe i odporne na uszkodzenia. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na jego zastosowanie w swoich kuchniach.

Nie można zapomnieć również o salonie, w którym marmur karraryjski może odgrywać główną rolę. Może tworzyć efektowne tło dla mebli i dekoracji, jeśli umieścimy go na ścianach lub podłodze.