fb fb Polerowanie podzadzek Porfir Promocje

Hurtownia kamienia, hurtownie kamienia

1.01.2021

Hurtownia kamienia, hurtownie kamienia

Calacatta – co to takiego?

Calacatta to naturalny kamień. Tak naprawdę, to bardzo charakterystyczna odmiana marmuru. Jest on pozyskiwany we Włoszech. Stąd też jego nazwa – została zaczerpnięta z nazwy miejscowości, w której jest pozyskiwany. To naprawdę „elegancki” kamień. Jego czysta biel daje poczucie czystości i świeżości. To czym się wyróżnia calacatta to złote lub jasno szare smugi, które pozwalają go rozpoznać.

Zastosowanie calacatty, kamień naturalny – poznaj naszą ofertę

Kamień ten ma niezwykle duże walory dekoracyjne i estetyczne. Jego czysta biel powoduje, że świetnie będzie się komponował w kuchni. Jego złote lub szare smugi bardzo dobrze będą pasowały do stylowych drewnianych mebli.

W zależności od wielkości i grubości płyt mogą być z niego wykonane blaty kuchenne, okładziny ścienne i podłogowe a także zdobienia do mebli. To co urzeka w tym kamieniu to jego ponadczasowe piękno, poczucie czystości, które daje a także wszechstronność jego zastosowania. Będzie się komponował dobrze we wnętrzu urządzonym w stylu klasycznym ale także nowoczesnym.

Wybór Okładzin z marmuru calacatta

Okładziny różnią się pomiędzy sobą wielkością, grubością i sposobem wykończenia. Bardzo duże różnice są także we wzorze. Dlatego dokonując zakupu należy zwrócić uwagę, żeby płyty pochodziły – w miarę możliwości – z jednego bloku.

To co jest niezmienne, to jedynie czysta biel calacatty. Sam wzór też nie jest bez znaczenia. Żyły które dodają mu uroku i cieszą oko – niestety osłabiają kamień. Dlatego płytki bogato ozdobione przez naturę możemy zastosować jako okładzinę ścienną. Jednak przy wyborze okładzin na podłogę lub blat, trzeba się kierować rozsądkiem.

Płyty są bardziej narażone na pęknięcia właśnie w tych miejscach. Pomimo tych słabości, jest to kamień, który jest chętnie wybierany, ze względu na jego ponad przeciętne walory wizualne.

Hurtownia kamienia naturalnego – kamień naturalny

Kolejną ważną rzeczą jest wybór odpowiedniego wykończenia płytek. Przy produkcji kamieni stosuje się: polerowanie, szczotkowanie, płomieniowanie. Ostatnia metoda znajduje zastosowanie głównie przy granicie, więc w tym opracowaniu ją pominiemy.

Polerowanie – jak sam nazwa wskazuje płyty są starannie wypolerowanie, co nadaje im wyjątkowy połysk i wzmaga uczucie czystości. Bardzo ładnie takie okładziny będą wyglądały na ścianie i podłodze. Na blaty Najczęściej stosuje sie tzw. pół poler. Ich satynowa powierzchnia lepiej będzie oddawała strukturę kamienia i będzie tutaj po prostu praktyczniejsza.

Szczotkowanie – kamień będzie miał matową powierzchnię. Jest ona wykończona za pomocą specjalnych szczotek, które powodują, że bardziej miękkie fragmenty będą wybrane głębiej a te bardziej twarde mniej. Bardzo pięknie uwydatni to wszystkie żyły i jeszcze doda im uroku. Ta forma wykończenia jest wybierana najczęściej na kominki. Chociaż bardzo ciekawie będzie się prezentowała n ścianach.

Pielęgnacja kamienia naturalnego

Należy pamiętać, że calacatta to naturalny marmur. Jest on bardzo wrażliwy na czynniki zewnętrzne. dlatego też trzeba o niego odpowiednio dbać. Okładziny zastosowane na zewnątrz np. na tarasach czy elewacji, to miejsca szczególnie niebezpieczne dla kamieni.

Jest on wrażliwy m. in. na różne kwasy, w tym coraz częściej występujące kwaśne deszcze. Oczywiście, również na tarasie możemy się rozkoszować widokiem calacatty. trzeba jednak pamiętać o jego odpowiednim zabezpieczeniu. Służą specjalnie do tego dedykowane impregnaty.

Oczywiście nie tylko na zewnątrz kamień jest narażony na czynniki szkodliwe. Stosując kamień wewnątrz także musimy pamiętać o jego zaimpregnowaniu. Jeżeli będzie miał kontakt z mocno barwiącymi płynami np. czerwonym winem, czarna herbatą lub olejem, to takie zanieczyszczenia należy jak jak najszybciej usunąć i natychmiast przemyć czystą wodą. Inaczej ślady będą bardzo trudne do usunięcia.

Zalety i wady kamienia

Calacatta to kamień z charakterem. Jego urok, styl i niezaprzeczalna elegancja to niewątpliwie zalety. To produkt całkowicie naturalny, stworzony przez naturę, dlatego pozostaje ponadczasowy.

Decydując się na ten kamień należy pamiętać także o jego wadach. Jest bardzo delikatny i kruchy, szczególnie w miejscach, gdzie przebiegają żyły. Może to spowodować dużą ilość odpadów przy nieumiejętnym układaniu okładzin. Kamień ten jest łatwo zabrudzić.

Dlatego montaż najlepiej wykonać w odpowiednich rękawiczkach i z zastosowaniem klejów przeznaczonych do tego rodzaju marmuru. Jest wrażliwy na przebarwienia. Nie stosujemy „kwaśnej” chemii – w tym silikonów octowych. Przed użytkowaniem kamień najlepiej zabezpieczyć odpowiednim impregnatem.

Pomimo tego, że calacatta jest wrażliwym i nieco kłopotliwym kamieniem, to wiele osób ceni go, za jego niepowtarzalne piękno i ponadczasowy urok.