fb fb Polerowanie podzadzek Porfir Promocje

Jak dbać o marmur?

1.01.2021

Jak dbać o marmur? – praktyczne informacje

Jak dbać o marmur, by cieszył oko przez lata? Jakich środków unikać? Co jest najlepsze? Odpowiemy na wiele ważnych pytań.

Po pierwsze: nie szkodzić! To znana zasada w świecie medycyny, jeden z najważniejszych postulatów Hipokratesa. Świetnie się sprawdzi jeśli chodzi o pielęgnację kamienia naturalnego.

Czego nie stosować?

⊗ Mocnych środków chemicznych typu wybielacze, odkamieniacze. Niszczą one powierzchnię kamienia i nawet powodują wżery.

⊗ Środków z mikrogranulkami, które powodują mikrozarysowania  i matowienie poleru.

⊗ Środków zawierających kwasy, nawet organiczne- owocowe. One również spowodują zmatowienie poleru.

Co w takim razie stosować?

Delikatne płyny czyszczące takie jak płyn do naczyń o naturalnym pH.

◊ Specjalne środki do pielęgnacji marmuru.

◊ Mop parowy – idealny do dużych powierzchni. Czyści samą parą wodną, nie wchodzi w reakcję z kamieniem. Nie ma to tym zmywaniu smug.

Ważne, by wszelkiego rodzaju zabrudzenia usuwać na świeżo, nie zostawiać ich na kilka godzin, by zdążyły wniknąć głęboko.

Na rynku znajduje się dużo różnych środków chemicznych do pielęgnacji kamienia. Zawsze jednak sprawdzaj jakie mają właściwości. Niektóre z nich mają „wyciągać barwę” czyli zaciemniają kolor. Może to nie być korzystne, jeśli oczekujemy, że kamień będzie po zamontowaniu taki, jak wybraliśmy.

IMPREGNACJA

to podstawa utrzymania kamienia w dobrym stanie. Po położeniu, zafugowaniu, umyciu i wyschnięciu płytek, czy też dużych płyt z marmuru, należy kamień zaimpregnować specjalnym środkiem, który spowoduje, że wilgoć nie będzie wnikać, a z nią różnego rodzaju plamy.

Impregnację w miejscach mocno użytkowanych i narażonych na działanie różnych substancji (kuchnia) należy powtarzać co roku. W miejscach mniej narażonych co dwa lata. Zwróćcie uwagę na impregnat, gdyż tu też istnieje wiele opcji. Do blatów kuchennych należy użyć impregnatu z atestem, który może być stosowany na powierzchniach, z którymi ma kontakt żywność.

Jeżeli mimo wszystko nasza posadzka czy blat zostaną zniszczone, poprzez długotrwały kontakt ze środkiem niszczącym, zawsze można pokusić się o renowację. To nie ceramika z ładną warstwą wierzchnią na nieatrakcyjnym podłożu! Kamień można zeszlifować, by przywrócić mu połysk.  W głębi wciąż jest kamieniem 🙂

Jak to jest z tym kamieniem podczas użytkowania? – często słyszę takie pytanie, bo Klienci boją się, że to będzie piękne, ale przez chwilkę… Cóż, powtarzam to, co wiem. Mam posadzkę marmurową w domu (płytki Calacatta), mam dzieci, dwa psy. Po sześciu latach użytkowania polerowanej posadzki najbardziej mnie denerwują… fugi, bo kamień nadal wygląda pięknie.

 

🙂 Joanna z Salon Marbella