fb fb Polerowanie podzadzek Porfir Promocje

Jak odnowić trawertyn?

1.01.2021

Jak odnowić trawertyn?

Trawertyn od lat wykorzystywany jest we Włoszech, jako najlepszy materiał na płytki nie tylko te ścienne, ale także podłogowe. Możemy za jego pomocą sprawić, że wnętrze będzie wyglądało klasycznie i stanie się na tyle uniwersalne, że będziemy mogli wpasować je z różnymi dodatkami, nawet modnymi w tym sezonie drewnianymi.

Możemy także liczyć na doskonałą jakość przy odpowiedniej pielęgnacji i czyszczeniu, aby trawertyn jak najdłużej cieszył oko swoim wyjątkowym wyglądem.

Czym odnowić trawertyn?

Jeśli chodzi o płytki wykonane z trawertynu musimy liczyć się z tym, że porowata struktura będzie zdecydowanie szybciej łapać wszelkie zanieczyszczenia. Możemy jednak umiejętnie usunąć zabrudzenia, aby płytki nadal wyglądały bardzo dobrze.

Jednak należy pamiętać, że sposób czyszczenia dobieramy przede wszystkim do rodzaju zabrudzeń, bo tylko tak jesteśmy w stanie usunąć je w całości. Nie koniecznie będziemy w tym celu potrzebować specjalnych środków, aby usunąć wszystkie zabrudzenia, które zdecydowanie psują cały efekt.

Usuwanie tłustych zabrudzeń

Jeśli chodzi o trawertyn i usuwanie z niego tłustych i opornych zabrudzeń, musimy pamiętać o bardzo szybkiej reakcji, bo im szybciej zajmiemy się czyszczeniem, tym dokładniej będziemy w stanie wszystko doczyścić.

Jeśli jednak zdarzy się, że tłuste zabrudzenie wniknie w porowatą strukturę, to warto wykorzystać o ich wyczyszczenia mąkę ziemniaczaną i zwykłą gąbkę kuchenną. Jednak należy wykorzystywać tylko lżejszą stronę gąbki, aby nie uszkodzić delikatnej, choć porowatej struktury materiału.

Jak usunąć kurz z trawertynu?

Najlepiej jest nie myć trawertynu od razu na mokro. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się rozwiązanie polegające na usunięciu kurzu suchą ściereczką lub miotełką, a dopiero później umycie już pozbawionej kurzu powierzchni.

Musimy pamiętać, że to właśnie porowata struktura jest odpowiedzialna za zdecydowanie szybsze łapanie wszelkich zabrudzeń, szczególnie kurzu, gdzie wygląd trawertynu pogarsza się. Na szczęście umiejętnie jesteśmy w stanie bardzo szybko usunąć wszelkie zabrudzenia.

Trawertyn Romano Classico

Usuwanie bardziej opornych zabrudzeń

Kiedy mamy do czynienia z mocniejszymi plamami, które skutecznie psują cały wyjątkowy efekt trawertynu, możemy poradzić sobie z ich usunięciem za pomocą zwykłej sody oczyszczonej. Przygotowując papkę z wody i dość, oraz nakładając ją na plamę, jesteśmy w stanie bardzo szybko ją usunąć. Przy czym należy pamiętać, aby poczekać, aż soda wyschnie i zebrać ją miotełką. To jest najlepszy i najbardziej skuteczny sposób na usunięcie tych trudniejszych zabrudzeń.

Wykorzystanie gumki do mazania, do jakich plam?

Kiedy mamy do czynienia z plamami, które powstały na wskutek chodzenia i możemy spodziewać się, że są to ślady naszych butów, to najłatwiej poradzimy sobie z ich usunięciem wykorzystując gumkę do mazania.

Za jej pomocą bardzo delikatnie usuniemy zabrudzenia. Bardzo dobrze sprawdza się także wykorzystanie magicznej gąbki, która usunie za nas wszystko to, czego nie jesteśmy w stanie usunąć innymi sposobami.

Używanie delikatnych detergentów

Jeśli chodzi o trawertyn, musimy mieć na uwadze, że jego czyszczenie powinno odbywać się za pomocą delikatnych detergentów np. proszku do prania, czy odrobiny płynu do mycia naczyń. W ten sposób nie uszkodzimy jego delikatnej struktury i będziemy pewni, że zawsze będzie prezentował się świetnie.

Należy mieć bowiem na uwadze, że porowata struktura bardzo szybko może ulec zniszczeniu i kiedy rozmażemy brud nie będzie już tak łatwo go usunąć, bo kafelki ulegną przebarwieniu. Należy więc traktować plamy delikatnie i umiejętnie.

Odnowienie trawertynu wcale nie musi być trudne i kosztowne. Kiedy mamy ten materiał u siebie to warto wiedzieć, jak poradzić sobie z usunięciem zabrudzeń, aby te nie były widoczne. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się idealnym jego wyglądem przez długi czas.

Musimy jednak nauczyć się, jak na bieżąco czyścić konkretne zabrudzenia, oraz jak go odnawiać, aby zawsze prezentował się doskonale, nawet po bardzo długim czasie. (Trawertyn płytki dostępne są tutaj: https://salonmarbella.pl/trawertyn-romano-classico-xl-matowe/)