fb fb Polerowanie podzadzek Porfir Promocje

Onyks płytki, onyx kamień

1.01.2021

Onyks płytki, onyx kamień

Onyx to niezwykle piękny kamień naturalny. Występuje w skałach pochodzenia wulkanicznego. Posiada szczególne właściwości, które wyróżniają go na tle innych kamieni. jednak na uwagę zasługuje to, istnieje bardzo duża różnorodność, jeśli chodzi o wzór i kolor a co z tym się wiąże efekt dekoracyjny. Każda płyta, nawet jeżeli jest wycięta z jednego bloku jest inna, niepowtarzalna, oryginalna. Ale najlepsze jest to, że ten kamień naturalny przepuszcza światło i można go podświetlać.

Onyx – występowanie, wydobycie

Onyx w przyrodzie powstaje ze zlepu dwóch minerałów: moganitu oraz kwarcu. Występuje on w pustych przestrzeniach skał wulkanicznych. Pokłady onyxu – tak naprawdę możemy znaleźć na całym świecie. Jednak większość dostępnego na rynku kamienia pochodzi z takich krajów jak: Stany Zjednoczone, Australia, Brazylia, Argentyna, Urugwaj i Indie. Ze względu na jego wyjątkowe walory dekoracyjne, onyx pozyskuje się także sztucznie. Powstaje na bazie agatu lub chalcedonu. żeby uzyskać odpowiednią barwę poddaje się je najczęściej obróbce termicznej lub chemicznej.

Charakterystyka

Onyx jest odmianą chalcedonu. Jest twardym kamieniem, co pozwala na jego szerokie zastosowanie. Jest odporny na wilgoć a także wysokie temperatury. Jednak nie jest odporny na niskie temperatury, dlatego nie zaleca się jego stosowania na zewnątrz. Łatwo go rozpoznać po warstwowej, równoległej strukturze, porozdzielanej najczęściej białymi lub brązowymi liniami.

Zazwyczaj kojarzy nam się z kolorem czarnym, ale możemy także spotkać się z onyxem w kolorach: białym, niebieskim, zielonym, żółtym, beżowym, pomarańczowym, kremowym, brązowym, różowym czy czerwonym. Inną ciekawą właściwością tego kamienia jest to, że jest skałą półprzepuszczalną. Można go zatem podświetlić od tyłu. Przebijające się ciepłe światło utworzy w ten sposób niesamowity efekt wizualny.

Zastosowanie Onyxu

Onyx wręcz się prosi o podświetlenie. Jest to jego wielka zaleta, że przepuszcza światło i warto to wykorzystać. Stosuje się go najczęściej jako element dekoracyjny na ściany –  w całych płytach lub mniejszych elementach z podświetleniem ledowym od spodu.

Piękno i niepowtarzalne wzory onyxu powodują, że znalazł on szerokie zastosowanie nie tylko w domu. Wyjątkowo elegancko wyglądają np. blaty w recepcji hotelowej wykonane z tego kamienia. Znajdują zastosowanie także jako okładzina ścienna. Warto przypomnieć, że jest to stosunkowo twardy kamień. Umożliwia to cięcie i montaż bardzo dużych płyt. W ten sposób można uniknąć łączeń i fugowania.

Jako ciekawostkę wspomnę, że właśnie onyxem został ozdobiony prestiżowy francuski hotel: Hôtel de la Païva. Pięknie wygląda także na scenie moskiewskiego Teatru Marińskiego. Powróćmy jednak do zastosowania domowego. Dzięki temu, że nie chłonie on wilgoci, to bardzo dobrze sprawdza się w takich pomieszczeniach jak łazienka czy kuchnia. Mogą być z niego wykonane okładziny ścienne lub podłogowe.

Idealny na bary, recepcje i inne miejsca reprezentatywne. Tworzy niesamowity klimat.

Bardzo dobrze będzie „współpracował” z ogrzewaniem podłogowym, oddając ciepło stopniowo i równomiernie. Inną właściwością onyxu, o której już wspomniałem, jest jego odporność na wysokie temperatury i elastyczność. W połączeniu z jego unikalnym pięknem, dobrze będzie się komponował jako okładzina kominkowa. Ponadto kamień ten jest stosowany przy produkcji figurek, biżuterii, talizmanów a nawet pomników.

Montaż i pielęgnacja

Decydując się na zastosowanie onyxu, musimy pamiętać, że jest to naturalny kamień. Jest to jego zaletą ponieważ ma swój wyjątkowy i niepowtarzalny urok. Niestety rozwiązanie to, ma też swoje wady. Warto o nich pamiętać przy planowaniu inwestycji. Jak wspomniałem wcześniej, każda płyta ma swój niepowtarzalny wzór. Dlatego dobierając materiał warto zwrócić uwagę, żeby pochodziły z jednego bloku. I tak będą się różniły.

Jednak w płytkach pozyskanych z różnych fragmentów skały różnice we wzorze i odcieniu będą zbyt duże. Piękny warstwowy wzór, rozdzielony liniami także dodaje piękna. Trzeba jednak pamiętać, że jest to słaby punkt. W połączeniu z tym, że jest to twardy kamień, to płytki mogą pękać właśnie w tych miejscach. Trzeba więc zachować ostrożność, przy cięciu i montażu okładzin. Jak każdy kamień, także i onyx kamień jest bardzo wrażliwy na środki chemiczne.

Mogą one trwale spowodować jego odbarwienie lub zniszczyć wypolerowaną powłokę. Dlatego podczas montażu trzeba zachować czystość. Bardzo ważne jest, żeby do klejenia i fugowania okładzin stosować wyłącznie materiały dedykowane do kamieni naturalnych. Unikniemy w ten sposób przykrych niespodzianek.

Także podczas użytkowani warto pamiętać o kilku zasadach. Kamień może łatwo odbarwić się od czerwonego wina, czarnej herbaty, soków owocowych. Takie zanieczyszczenia trzeba jak najszybciej usuwać. Dodatkowo warto powierzchnię zaimpregnować. Zabezpieczy to kamień przed wchłanianiem związków, które mogły by go odbarwić i ułatwi utrzymanie go w czystości.