fb fb Polerowanie podzadzek Porfir Promocje

Trawertyn – co to jest ?

1.01.2021

Trawertyn – wszystko co istotne

Słowo „trawertyn” pochodzi od włoskiej nazwy skały, oznaczającej „z miasta Tivoli”, gdzie wydobywano trawertyn. Jest to rodzaj wapienia, który tworzy się w pobliżu gorących źródeł lub w jaskiniach. Często używany jako materiał budowlany. Dostępny w różnych kolorach ziemi, w tym w kolorze białym, jasnobrązowym, kremowym i rdzawym brązie.

Trawertyn ma dziurawą powierzchnię i można go wypolerować na wysoki połysk. Znajduje się w wielu historycznych budynkach, w tym w Koloseum w Rzymie. Trawertyn jest również powszechnie stosowany w nowoczesnych projektach budowlanych, ponieważ jest trwalszy niż marmur.

Do czego wykorzystywany jest trawertyn ?

Trawertyn to rodzaj kamienia naturalnego, który można wykorzystać do wielu różnych zastosowań. Tworzy się z niego piękne płytki lub okładziny ścienne i może być instalowany na blatach, podłogach i ścianach, parapetach , schodach. Może być również używany na zewnątrz do tworzenia tarasów, chodników i innych elementów krajobrazu.

Jedną z najczęściej stosowanych obecnie form trawertynu jest płytka, która jest niezwykle popularna w przypadku podłóg ze względu na swoje piękno i trwałość.  Trawertyn jest również zimniejszy niż inne kamienie naturalne, co czyni go doskonałym wyborem na baseny lub wanny z hydromasażem.

Proces montażu płytek trawertynowych jest prosty i łatwy, mimo że są one nieco cięższe niż inne rodzaje płytek. Jest również naturalnie porowatym materiałem, który szybko wchłania płyny, ułatwiając czyszczenie rozlanych płynów lub innych bałaganów bez pozostawiania śladów. Dzięki temu idealnie nadaje się do kuchni, w której często dochodzi do rozlania.

Trawertyn

Zalety używania płytek z trawertynu

Zaletą stosowania płytek trawertynowych jest ich trwałość. Ze względu na swoją trwałość kamień ten pozwala na zastosowanie go na wiele różnych sposobów bez obawy, że pęknie lub pęknie pod wpływem codziennego użytkowania. Materiał ten doskonale sprawdza się w każdym miejscu o dużym natężeniu ruchu, takim jak kuchnie, łazienki czy korytarze.

Kolejną zaletą korzystania z trawertynu są jego niskie wymagania konserwacyjne, co czyni go doskonałym wyborem dla osób o napiętych harmonogramach. Płytki te nie będą wymagały polerowania i będą wyglądać tak samo nawet po wielu latach codziennego użytkowania.

Ten rodzaj płytek kamiennych może być używany jako podłoga w domu, nadając jej nowoczesny charakter. Oprócz tego, że są trwałe, trawertynowe płytki są dostępne w szerokiej gamie rozmiarów i wzorów, dzięki czemu można znaleźć idealne dopasowanie do wystroju. Możesz wykorzystać ten rodzaj płytki jako centralny punkt w każdym pomieszczeniu, tworząc przyciągający wzrok efekt, którego nie można osiągnąć przy użyciu innych rodzajów materiałów podłogowych.

Trawertyn

Właściwości trawertynu

Głównymi składnikami tego kamienia są węglan wapnia, krzemionka i tlenek żelaza.  Składa się z minerałów, które są ze sobą połączone i pogrupowane w warstwy. W efekcie końcowy kamień ma zwykle widoczne na swojej powierzchni dziury lub wgłębienia. Naturalne piękno tego materiału dodatkowo podkreśla niska porowatość i wysoka gęstość. Oznacza to, że jest mniej podatny na plamienie w porównaniu z innymi kamieniami naturalnymi, takimi jak marmur.

Rodzaje płytek z trawertynu

Płytki trawertynowe sprzedawane są najczęściej w trzech formach: polerowanej, szczotkowanej i szlifowanej. Trawertyn szczotkowany ma wygląd niedokończony bez połysku. Na tego typu kamieniach pory kamienia pozostają otwarte. Trawertyn szlifowany ma matowe wykończenie bez połysku, ale nie tak szorstkie jak szczotkowane wykończenia.

Płytki wypełnia się szpachlówką, a następnie pokrywa mieszanką szpachli i piasku, aby wypełnić pory kamienia. Tworzy to gładką powierzchnię podobną do linoleum lub płytek winylowych, ale zachowującą styl naturalnego kamienia.

Trawertyn

Płytki z polerowanego trawertynu mają błyszczącą, odbijającą światło powierzchnię zbliżoną do marmuru. Powierzchnia płytek wygładzana jest maszyną, która ją szlifuje i poleruje. Są one następnie uszczelniane, aby zapobiec powstawaniu plam i ułatwić czyszczenie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze płytek z trawertynu?